BlackRock, Bitcoin ETF Başvurusunu Yeniledi! Bernstein Analistleri Umutlu

Geçen haftanın en önemli olayı BlackRock’un Bitcoin ETF başvurusu, SEC’in ‘yetersiz’ engeline çarptı. Ancak, yeni bir gelişmede BlackRock, Coinbase’i ‘Gözetim-Paylaşım’ ortağı olarak göstererek, yeniden başvuru yaptı. Bu arada, aracı kurum Bernstein’daki analistler, spot Bitcoin ETF’sinden oldukça umutlu.

BlackRock Bitcoin ETF’si için yeniden başvuru

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), BlackRock Bitcoin ETF’sini, sözde ‘gözetim-paylaşım’ anlaşmalarında temel piyasanın adını belirtmedikleri için “yetersiz” buldu. Nasdaq’ın BlackRock Bitcoin ETF’sini listelemek için yeniden yaptığı başvuru bu raporun ardından geldi. Nasdaq borsası, BlackRock’ın önerdiği Bitcoin borsa yatırım fonunu listelemek için başvurusunu yeniden yaptı. Bu kapsamda, ‘gözetim-paylaşım’ anlaşmasında izlenecek piyasa olarak ABD borsası Coinbase’in adını verdi. Böylece, bu konuda rakiplerine katılmış oldu.

BlackRock’ın para yönetimindeki rakibi Fidelity adına yapılan başvuru da dahil olmak üzere, bekleyen diğer bazı başvurular, Coinbase’i gözetim-paylaşım anlaşmalarının ortağı olarak adlandıracak şekilde güncellendi. SEC’in önceki kararlarına göre yapılan bir okumaya göre, bir Bitcoin tröstünün sponsorunun, düzenleyicilerden bir onay almak için önemli büyüklükte düzenlenmiş bir piyasa ile bir gözetim-paylaşım anlaşması yapması gerekiyor. Nasdaq’ın yeni başvurusuna göre, borsa 8 Haziran’da Coinbase ile bir gözetim-paylaşım anlaşması üzerinde uzlaşmaya vardı. Dosyalamaya göre Coinbase, yılbaşından bugüne kadar ABD merkezli platformlarda Bitcoin/USD ticaretinin yaklaşık %56’sını temsil etti.

Para yöneticileri, SEC’in yıllardır reddettiği bir spot Bitcoin ETF’sini başlatmayı başarmayı umuyor. Bu arada, Bitcoin fiyatı gelişmenin ardından yükselişe geçti. Lider kripto, basın zamanında 31 bin dolar seviyesini aşmayı başardı. Diğer tarafta, Coinbase hisseleri de gün içinde yaklaşık %8 oranında yükseliş kaydetti. Ayrıca, Bitcoin’e komşu hisse senetleri de yükselişe geçti. Bu doğrultuda, Microstrategy’nin hisseleri geçtiğimiz gün %35 artış kaydetti.

Bernstein analistleri spot BTC ETF’sinden umutlu

Yakın tarihli bir raporda, aracı kurum Bernstein’daki analistler, ABD’de spot Bitcoin ETF’nin onay alma şansının nispeten yüksek olduğunu söylüyorlar. Bernstein analistleri, SEC’in konuyla ilgili zor duruşunu kabul ediyorlar. Ancak, bu konudaki umutlarını koruyorlar. Daha yüksek bir onay olasılığı fikrini destekleyen temel faktörlerden biri, SEC’in vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’lerini daha önce onaylaması.

Bernstein, SEC’in değerini Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinden alan bu tür ETF’lere, vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatlandırmasının CME gibi düzenlenmiş borsalardan geldiği varsayımına dayanarak izin verdiğini vurguluyor.

Analistlere göre, bu emsaller ve gelişen düzenleyici ortam, SEC’in BTC ve diğer kripto para birimleriyle ilgili farklı yatırım ürünlerini keşfetmeye giderek daha açık olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, Gautam Chhugani liderliğindeki analistler, Coinbase gibi spot borsalar üzerindeki gözetim eksikliği nedeniyle SEC’in spot bir BTC ETF’sinin güvenilirliği konusundaki endişelerini vurguluyorlar.

SEC’e göre spot borsalar üzerindeki gözetim eksikliği, spot fiyatların Bitcoin’in gerçek değerini doğru bir şekilde yansıtmasını ve kötü aktörler tarafından manipülasyona maruz kalmamasını sağlamayı zorlaştırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx