‘Kaynak kullanımında büyük dönüşüm şart’

İspanyol ID Energy Group tarafından kurulacak santralda yaklaşık 11 bin güneş paneli kullanılacak. 4.2 milyon ’luk yatırım 2023 sonuna doğru hayata geçtikten sonra İspanya’daki Çimsa fabrikasının enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 16’sını karşılayacak. 7.2 megavat güce sahip olacak ve yılda yaklaşık 12 GWh elektrik üretecek olan santralın 100 bin metrekarelik alan üzerine kurulduğunu anlatan Çimsa CEO’su Umut Zenar, “Şirket olarak önceliğimiz sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği odaklı yatırımlar. Önümüzdeki dönemde yenilenebilir elektrik enerjisi piyasalarına dair beklentiler değerlendirilerek projenin büyütülmesi de söz konusu” dedi.

ALTERNATİF ARAYIŞI SÜRÜYOR

Şu an Bunol tesisinde enerji ihtiyacının yarısından fazlasının yenilenebilir kaynaklardan karşılandığını ifade eden Umut Zenar, “Bu yatırımla birlikte enerji ihtiyacının dörtte üçünden fazlası yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak. Bunu daha da artırmak için alternatif yakıt arayışları devam ediyor” diye konuştu. Hem yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkelerin enerji stratejilerinden önemli yer tutması hem de küresel emisyonların azaltılması için atılması gereken adımlara vurgu yapan Umut Zenar, “Özellikle emisyonların hızla azaltılması noktasında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik büyük çaplı bir dönüşüm yaşanması gerekiyor. Biz de bu süreçte döngüsel ekonominin bir parçası olmaya devam etme ve yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirme hedefiyle ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

MALİYETLER DÜŞERKEN REKABETÇİLİĞİ GÜÇLENİYOR

İspanya’daki GES yatırımının fabrikanın enerji ihtiyacının yüzde 16’sını karşılayacağını anlatan Çimsa CEO’su Umut Zenar, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yatırım 3 bin 600 konutun elektrik ihtiyacına denk geliyor. Ayrıca 3 bin ton karbondioksit salımına eşdeğer. Ve düşen enerji maliyeti fabrikanın rekabet gücünü yükseltiyor. Aynı şekilde Afyon fabrikamızda da Enerjisa işbirliğiyle çimento sektöründe Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrallarından birini kuruyoruz. 3.3 megavat kurulu güce sahip 7 bin 506 adet panelden oluşan GES projemizin ağustos ayında devreye alınması planlanıyor. Bu santralda üretilecek elektrik miktarı da 3 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacına eşdeğer olacak. Bu projemizle yıllık 2 bin ton karbondioksit tasarrufu sağlayarak 2 milyon ağacın karbondioksit nötrleme kapasitesine denk gelen miktarda katkı yaratmayı hedefliyoruz. Afyon Atıktan Türetilmiş Yakıt Besleme Tesisi ile sürdürülebilirlik ajandamızda önemli bir adım atmıştık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir