Çinli elektrikli araç üreticisi doğru yolda ilerliyor! Sıradaki hedef Türkiye!

Xpeng, dördüncü çeyrekte teslimatlarında ciddi bir artış bekleyerek güçlü bir performans sergilemeye hazırlanıyor. Ekim ile Aralık ayları arasında 59,500 ile 63,500 arasında araç teslimatı yapmayı hedefleyen şirket, bu rakamın üçüncü çeyrekten yüzde 59 oranında artacağını öngörüyor. Bu iyimser beklenti, Xpeng’in yeni modellerinin popülaritesine ve Çin ana karasındaki sürücüleri çekmek için indirimli fiyatlarla sunulmasına dayanıyor.

30 Eylül’de sona eren çeyrekte 537 milyon Amerikan Doları net zarar bildiren Xpeng, yılın başlarında yapılan dönüştürücü ayarlamaların olumlu sonuçlarını görmekte kendinden emin. Şirketin CEO’su He Xiaopeng, 2024’ün dördüncü çeyreğinde hızlanan büyüme konusunda iyimser.

Xpeng’in üçüncü çeyrek geliri, 8.53 milyar yuan olarak not edilerek, analist tahminleriyle uyumlu bir şekilde yüzde 68.5 artış gösterdi. Araç marjı, satış fiyatı ile somut maliyetler arasındaki farkı gösteren bir gösterge, yüzde -6.1’e çıkarak Nisan-Haziran dönemindeki yüzde -8.6’dan iyileşme gösterdi. Ancak Xpeng, negatif araç marjını, agresif satış promosyonlarına ve Pekin’in EV satın alma nakit sübvansiyonlarının iptaline bağladı.

Çinli elektrikli araç üreticisi doğru yolda ilerliyor! Sıradaki hedef Türkiye!

Şirket, promosyon faaliyetlerinin ne zaman sona ereceğini belirtmedi, bu da gelecekteki mali performans üzerindeki etkiler konusunda daha fazla spekülasyona yol açtı. Şirketin yeni modeli G6 SUV, özellikle indirim dönemlerinde başarısında kilit bir rol oynadı ve tüketiciler tarafından kalite ve performans açısından iyi karşılandı.

Çin EV pazarında Li Auto ve Nio ile birlikte önemli bir oyuncu olarak kabul edilen Xpeng, kendini Tesla’ya karşı Çin’in cevabı olarak konumlandırıyor. Tesla’nın Model Y’sine rakip olarak gösterilen G6 SUV, X NGP (Navigasyon Kılavuzlu Pilot) yazılımı tarafından desteklenen yarı otonom sürüş yetenekleriyle öne çıkıyor.

Ekim ayında Xpeng, bir önceki aya göre yüzde 31’lik bir artışla 20,002 teslimatla rekor kırdı ve Aralık 2021’de belirlenen önceki rekorunu geçti. Rakip Li Auto da Ekim ayında teslimat rekorunu kırarak, ardı ardına yedinci ay artışını işaretleyen 40,422 aracı Çin ana karasındaki müşterilere teslim etti.

Xpeng, Çin EV pazarındaki rekabetçi ortamda ilerlemeye devam ederken, şirketin liderliği gelecek için iyimser kalmaktadır. Mevcut çeyrekte artan serbest nakit akışı üzerinde odaklanarak, uzun vadeli ölçeklenebilir karlılık için sahneyi hazırlamayı hedefleyen Xpeng, elektrikli araç endüstrisindeki gelişmelerde sürekli başarıya olan bağlılığını pekiştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx