ABD Milletvekillerinden SEC’e Bitcoin ETF Baskısı: Derhal Onayla!

ABD Temsilciler Meclisi milletvekilleri SEC Başkanı Gary Gensler’e spot Bitcoin ETF konusunda baskı yapıyor. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin her partiden ikişer üyesi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler’e bir mektup yazdı. Milletvekilleri Gensler’e ETF konusunda harekete geçmesi çağrısı yaptı.

SEC’e spot Bitcoin ETF’leri konusunda basartıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, kripto piyasası üzerinde ‘Demokles’in kılıcı’ gibi duruyor. Düzenleyici belirsizlik piyasa oyuncuları arasında tereddütlere neden oluyor. Bu da ayı piyasanın beklentilerden daha uzun sürmesine yol açıyor. Bu durum başkalarını da rahatsız etmiş gibi. İki partiden oluşan bir grup milletvekili Salı günü SEC Başkanı Gary Gensler’e bir mektup gönderdi. Milletvekilleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun mahkemeleri dinlemesi çağrısı yaptı. Ayrıca, SEC’in Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) yasal onay almasını engelleme çabalarından vazgeçmesi gerektiğini söylediler.

Gary Gensler, kısa süre sonra Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin huzuruna çıkacak. Bunun öncesinde, bu panelin dört üyesi Gensler’e, spot Bitcoin ETF’sinin, kurumun halihazırda onay verdiği kripto vadeli işlem ETF’lerinden “ayırt edilemez” olduğunu iddia eden bir mektup gönderdi. Bu bağlamda SEC’i, Digital Currency Group, Fidelity, BlackRock’s iShares ve Grayscale Investments gibi SEC onayı talep eden başvuru sahiplerinin taleplerini dikkate almaya çağırdılar. Bu temsiciler arasında Mike Flood, Tom Emmer, Wiley Nickel ve Ritchie Torres yer alıyor. Temsilcilerden gelen mektup, şu hususların altını çiziyor:

SEC’in mevcut duruşu ileriye dönük olarak savunulamaz. Temyiz Mahkemesi’nin kararının ardından, bu tür başvuruları tutarsız ve ayrımcı standartlar altında reddetmeye devam etmek için hiçbir neden kalmamıştır.

Milletvekilleri: Bekleyen başvuruları “derhal” onayla!

Bu arada, geçtiğimiz ay, D.C. Temyiz Mahkemesi’nden bir yargıç SEC’e spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin görüşünü yeniden gözden geçirmesi talimatını verdi. Bölge Yargıcı Neomi Rao, kurumun Grayscale davasındaki reddinin “keyfi ve kaprisli” olduğunu yazdı. Bu doğrultuda Temsilciler Meclisi milletvekilleri SEC’i bekleyen başvuruları “derhal” onaylamaya çağırdı. Gensler Çarşamba günü bu komitede bir SEC gözetim duruşmasına katılacak. Böylece üyeler onu spot Bitcoin ETF konusuyla ilgili sorgulama şansına sahip olacaklar.

Bitcoin ETF’lerinin yatırımcılara kripto piyasasına para yatırmak için çok daha kolay bir yol sağlaması mümkün. Çünkü ETF’ler aracı kurum hesapları aracılığıyla alım satım yapmak için basit olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu arada, çoğunluk temsilcisi olarak Meclis liderliğinin bir üyesi olan Emmer, Flood ve Torres, Meclis’teki Kongre Blockchain Caucus’un üyeleri.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx