Zonguldak’ta Covid-19 testi skandalı: Madencilerin test sonucu beş gün sonra açıklandı

Zonguldak’taki Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nda çalışan 21 madenci Covid-19 yakalandı. Ardından da İl Sağlık Müdürlüğü madencilere Covid-19 testi yaptı ancak, test sonuçları tam beş gün sonra açıklandı ve birçok işçinin test sonucu da pozitif çıktı. Bakanlık, “Yoğunluk nedeniyle sonuçlar geç açıklandı” dedi.

Zonguldak’ta Covid-19 testi skandalı: Madencilerin test sonucu beş gün sonra açıklandı

İsmail ARI

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü’nde çalışan yüzlerce madencinin Covid-19 test sonucunu tam beş gün sonra açıklayarak bir skandala imza attı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Merkez Şube Mali Sekreteri ve TTK çalışanı Serkant Bayrak, Covid-19 test sonucunun günler sonra açıklanmasına tepki gösterdi.

“Yetkililerden açıklama bekliyoruz” diyen Bayrak, şunları söyledi:

“TTK Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü’nde tam 180 kişi çalışıyoruz. Geçen haftalarda 21 arkadaşımız Covid-19 yakalandı. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü’nden tüm personele test yapılması için ekip talep edildi. Ama test sonuçları tam beş gün sonra açıklandı. Biz test sonuçlarımız açıklanana kadar yan yana çalışmaya devam ettik ve 8-9 arkadaşımızın daha test sonucu pozitif çıktı.”

zonguldak-ta-covid-19-testi-skandali-madencilerin-test-sonucu-bes-gun-sonra-aciklandi-868136-1.

zonguldak-ta-covid-19-testi-skandali-madencilerin-test-sonucu-bes-gun-sonra-aciklandi-868141-1.

Kurumda esnek çalışma genelgesinin yok sayıldığını da belirten Bayrak, “TTK bir kamu kurumu ama Cumhurbaşkanlığı’nın açıkladığı esnek çalışma genelgesine uymuyor. Çalışma saatlerimizde bir düzenleme yapılmadı ve artan vaka sayılarına rağmen bir önlem alınmadı. Onlarca arkadaşımız Covid-19’a yakalandı. Can güvenliğimiz yok” dedi.

GEREKÇE: YOĞUNLUK

Sağlık Bakanlığı’ndan BirGün’e yapılan açıklamada ise semptomu olan madencilerin test için hastanelere yönlendirildiği, ardından genel bir tarama yapmak amacıyla tüm işçilere Covid-19 testi yapıldığı ancak yoğunluk nedeniyle test sonuçlarının geç açıklandığı ifade edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir