Zirve öncesi Ankara’ya tepki

Zirve öncesi Ankara’ya tepki

HABER MERKEZİ

Bugün başlayacak Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesi diplomasi ve mesaj trafiği yaşandı. ABD Başkanı Biden’ın, AB Zirvesi’ne katılmasıyla Transatlantik İttifakı’nın ilk önemli buluşması gerçekleşecek.

Endişeliyiz

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı insan hakları ve demokratik normları “alaşağı etmekle” suçladı, Türkiye ile pozitif gündem hazırlığındaki AB liderlerine “insan haklarını şart koşma” çağrısı yaptı. Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Daimi Raportörü Sánchez Amo ile AP Türkiye Daimi Raportörü ve AB-Türkiye parlamento heyeti başkanı Sergey Lagodinsky, AB’ye uyarıda bulunarak, “İnsan hakları ve hukukun üstünlüğü realpolitiğin sunağında kurban edilmemelidir” açıklamasında bulundu. Endişelerin dile getirildiği açıklamada, “AB’nin Türkiye ile ilişkileri konusunda Konsey’in gündeminden insan hakları ve hukukun üstünlüğü meselesini çıkarmış olmasından son derece kaygılıyız” ifadeleri yer aldı.

S-400 vurgusu

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda ilk kez yüz yüze görüşme yaptı. Çavuşoğlu, Blinken ile görüşmesi hakkında, “Şu anda Türkiye’nin S-400 satın aldığını ve bu işin bittiğini bir kere daha söyledik” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir