YSK, SOL Parti’nin seçime girme yeterliliği sağladığına karar verdi

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Güney Beldesi’nde 6 Haziran’da yapılacak yerel seçim için toplanan Yüksek Seçim Kurulu, SOL Parti ve DEVA Partisi’nin seçimlere katılma yeterliliği olduğuna karar verdi.

YSK, SOL Parti’nin seçime girme yeterliliği sağladığına karar verdi

HABER MERKEZİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kütahya’nın Simav ilçesine Bağlı Güney Beldesi’nde 6 Haziran’da yapılacak yerel seçim için seçimlere katılma yeterliliği olan partileri yeniden gözden geçirdi. Alınan kararla, SOL Parti ve DEVA Partisi’nin de Türkiye geneli seçimlere katılma yeterliliğini sağladığı teyit edildi.

YSK bugün, 6 Haziran 2021’de Güney Beldesi’nde yapılacak Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclis Üyeliği seçimini görüştü.

Ocak ayında 17 partinin seçimlere girme yeterliliği olduğunu belirleyen YSK, Güney Beldesi’ndeki yerel seçimler dolayısıyla yeni bir karar aldı. YSK, 6 Haziran’da yapılacak beldedeki seçim öncesinde gerekli yasal koşulları sağlayan olan SOL Parti ve DEVA Partisi’nin de Türkiye genelinde seçimlere girme yeterliliği olduğuna karar verdi.

Siyasi Partiler Kanunu’na göre bir partinin seçimlere girebilmesi için seçim tarihinden en az 6 ay önce, Türkiye’nin 41 ilinde teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya TBMM’de grubunun (en az 20 milletvekili) bulunması gerekiyor.

Seçim yeterliliği için gerekli şartları yerine getirerek Ekim 2020’de büyük kongresini yapan SOL Parti, Nisan ayında seçim yeterliliğini sağlıyordu.

AKP’den ayrılan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’nin Mayıs ayından, Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi’nin ise Haziran ayından sonra yapılacak bir seçime girme yeterliliğini alması bekleniyordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir