YÖK’te koltuk garantili adaylık

AKP’den Milletvekili Aday Adayı olan Fehmi Başaran, Sayıştay kontenjanından YÖK’e atandı. 2016’da YÖK Denetleme Kurulu Üyeliği’ne bir buçuk yıllığına getirilen Başaran hâlâ görevini sürdürüyor.

YÖK’te koltuk garantili adaylık

Mustafa M. BİLDİRCİN

YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Fehmi Başaran, 7 Haziran 2015’teki genel seçimler için Sayıştay Başkan Yardımcılığı görevinden emekliliğe ayrıldı. Milletvekili olamayan Başaran, emekli olmasına karşın Sayıştay kontenjanından YÖK Denetleme Kurulu Üyeliği’ne getirildi. YÖK’e Sayıştay kontenjanından atanan başka bir ismin görev süresini tamamlamak için bir buçuk yıllığına seçilen Başaran, halen koltuğu terk etmedi.

AKP iktidarları döneminde, “Belirli isimlerin kayrılması amacıyla” kullanıldığı gerekçesiyle eleştirilen kamu atamalarında tartışmalı bir uygulama daha açığa çıktı. Sayıştay’dan AKP milletvekili olabilmek için ayrılan Başaran, seçimlerin ardından YÖK Denetleme Kurulu Üyeliği’ne getirildi.

1953 Konya doğumlu Başaran, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra sırasıyla Kaymakamlık ve Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanlığı yaptı. Kamuda çeşitli görevler alan Başaran, 1998 yılında TBMM Genel Kurulu’nca Sayıştay Üyeliği’ne seçildi. Başaran 2011 yılında Sayıştay Başkan Yardımcılığı görevine kadar yükseldi. 7 Haziran 2015 seçimleri sürecinde siyasete atılmak isteyen Başaran, Sayıştay’daki görevinden ayrıldı, AKP Konya Milletvekili Aday Adayı oldu.

SİYASET OLMADI YÖK’E ATANDI

Milletvekili olamayan Başaran’ın imdadına Sayıştay Başkanlığı yetişti. YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Ahmet Gümüş, Nisan 2015’te Sayıştay Üyeliğine seçilince YÖK’teki Sayıştay kontenjanı boş kaldı. Başkanlık, Gümüş’ün YÖK’te kalan görev süresini tamamlamak için Başaran’ı 13 Mayıs 2016 tarihinde YÖK Denetleme Kurulu Üyeliği’ne getirdi.

Kendisinden önceki ismin kalan görev süresini tamamlamak amacıyla bir buçuk yıllığına seçilen Başaran, yeni üye seçilmediği için YÖK’ten ayrılmadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir