Yeni Zelanda’da sel nedeniyle OHAL ilan edildi

Yeni Zelanda’da tesirli olan şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sel sonucu konutlar ve yollar sular altında kaldı. Nelson kentinde bulunan Maitai Nehri’nin sel nedeniyle taşmasının akabinde ise Nelson ve ülkenin Batı kıyısında harika hal ilan edildi.

Yetkililer, ırmak yakınında yaşayan herkesin tahliye edilmesi için çalışmalara başlarken, şu ana kadar selden etkilenen Nelson’da yaklaşık 70 konut ve batı kıyısında ise 140 konutun tahliye edildiğini bildirdi. Vatandaşlara selden korunmaları için inançlı yerlere gidin daveti yapan yetkililer, insanlara köprülerden ve ırmaklardan uzak durmaları konusunda da uyardı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, ülkenin batı yakasındaki Buller bölgesindeki Westport kasabasındaki vatandaşların, önümüzdeki perşembe günü Buller Nehri’nin tepe düzeylere ulaşmadan tahliye edilmesinin istendiği belirtildi.

Yeni Zelanda’da geçtiğimiz yıl haziran ayında da meydana gelen sel nedeniyle binde fazla mesken elektriksiz kalmış, 240’tan fazla hane tahliye edilmiş ve eğitime orta verilmişti. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*