Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaftancıoğlu için 8 yıl 2 ay hapis istedi!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 5 ayrı cezasından birinin bozulmasını, 4’ünün ise onanarak 8 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası verilmesini istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaftancıoğlu için 8 yıl 2 ay hapis istedi!

Sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki davada süreç, istinaf mahkemesinin ardından Yargıtay’da devam ediyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 ayrı suçlama ile verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük cezanın bir suçlama yönünden bozulmasını, Kaftancıoğlu’nun diğer dört suçlamadan toplamda 8 yıl 2 ay 20 gün hapis ile cezalandırılmasını istedi.

Sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Kaftancıoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama”, ”kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, ”Cumhurbaşkanına hakaret”, ”halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve ”terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edilmişti.

Dosyanın İstinaf Mahkemesi’ne taşınmasının ardından, dosya üzerindeki incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını oybirliği ile onamıştı.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay’a geldi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğname hazırlayarak dosyayı temyiz istemini görüşecek Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderdi.

4 SUÇTAN CEZALARI ONANSIN

Tebliğnamede, Canan Kaftancıoğlu’nun “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama”, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından verilen 8 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasının onanmasını istedi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Kaftancıoğlu’na “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan verilen 1 yıl 6 ay hapis cezasının ise bozularak suçun “suçu ve suçluyu övme” yönünden incelenmesi gerektiğini belirtti. Dosyayla ilgili son kararı temyiz kararını görüşecek Yargıtay 16. Ceza Dairesi verecek.

“Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan ise Kaftancıoğlu’nun 2014’teki bir paylaşımı dışındaki sosyal medya paylaşımlarının hakaret suçu bakımından yasal unsurlarının oluşturmadığı gözetilmeden, zincirleme suç hükümlerinin uygulanmasına karar verilerek fazla cezaya hükmedildiği belirtildi. Tebliğnamede, Kaftancıoğlu’nun avukatlarının temyiz itirazı yerinde görülerek düzeltilerek onanması istendi.

TUTUKLANACAK MI?

Kaftancıoğlu 4 ayrı suçtan 8 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası aldığı taktirde verilen cezanın 6 yılı geçmesi nedeniyle tutuklanması gündeme gelecek. Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin vereceği kararının ardından durum netlik kazanacak.

Kaynak: Sözcü, Artı Gerçek

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir