Venezuela Covid-19 aşısı karşılığında petrol teklif etti

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, koronavirüs aşılarının petrol karşılığında temin edilebilmesi için öneride bulundu.

Venezuela Covid-19 aşısı karşılığında petrol teklif etti

ABD’nin ekonomik yaptırımları nedeniyle ekonomik krizin pençesindeki Venezuela’nın Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Covid-19 aşısı karşılığında ödemelerin petrolle yapılması önerisinde bulundu.

Maduro, devlet televizyonuna açıklamasında, “Venezuela’nın petrolü var, petrol gemileri ve petrol satın alabilecek müşterileri var. Petrol ticaretine hazırlıklıyız. Kimseye yalvarmayacağız. Petrol karşılığı aşı” dedi.

Venezuela Devlet Başkanı, aşılara küresel erişim sağlamaya yönelik Dünya Sağlık Örgütü liderliğindeki Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (Covax) aracılığıyla aşı sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

PETROL ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) kurucu üyelerinden Venezuela’nın ham petrol üretimi, 2019’dan bu yana ABD’nin Maduro’nun istifa etmesi için baskı yapmak amacıyla devlet petrol şirketine uyguladığı yaptırımlar nedeniyle büyük ölçüde azaldı. Güney Amerika ülkesi, Şubat 2021’de günde 520 bin varil ham petrol üretse de bu miktar, 2013’te ürettiği günde 3 milyon varilin çok gerisinde kalıyor.

30 milyon nüfuslu Venezuela’da 25 Mart itibariyle 154 bin 165 Covid vakasına rastlandı ve 1.532 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir