Vakıf için Saray’a sınırsız personel

Vakıf için Saray’a sınırsız personel

Mustafa M. Bildircin

AKP milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan, “Turizmi Teşvik Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” torbasına Yunus Emre Vakfı’yla ilgili düzenlemeler de konuldu. Vakfın yönetim yapısında değişiklik yapılmasını içeren teklifle Cumhurbaşkanı’na sınırsız personel görevlendirme yetkisi de verildi.

Turizmi Teşvik Kanunu’nda değişiklik teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklifte, Yunus Emre Vakfı’nın Mütevelli Heyeti ile personel görevlendirme sisteminde değişiklik yapılması yer aldı. Yunus Emre Vakfı’na ilişkin değişiklik tekliflerinin amacı, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum” olarak açıklandı. Buna göre, vakfın mütevelli heyeti üyeleri arasında yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı, Maliye Bakanlığı Müsteşarı ve MEB Müsteşarı ifadeleri, “Bakan Yardımcısı” olarak değiştirildi.

KAMUDAN GÖREVLENDİRME

Teklifte “İhtiyaç duyulan personelin diğer kamu kurumlarından görevlendirilmesine yönelik” bir madde yer aldı. Maarif Vakfı Kanunu’ndaki düzenleme esas alınarak hazırlandığı belirtilen madde ile başka kamu kurumlarında istihdam edilen memurların vakıfta görevlendirilmesinin önü açıldı. Bu kapsamda görevlendirilecek personelin en fazla iki yıl vakıfta çalışabileceği, bu süre içerisinde asıl görevlerinden, “Aylıklı izinli” sayılacağı bildirildi. Bu madde çerçevesinde yurtdışına gönderilen personelin görev yerine gidiş ve geliş harcırahı ile yurtdışında görev yaptığı sürece alacağı ücretin vakıf bütçesinden karşılanacağı belirtildi. Yunus Emre Vakfı’nda görevlendirilecek kamu personeli sayısını belirleme yetkisinin de ise Cumhurbaşkanı’nda olması öngörüldü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir