Uzmanından su tüketimine ait ihtar

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cihan Işık, suyun oksijenle bir arada insan ömrünün ana yakıtı olduğunu belirterek, ’’Oksijen ve su olmadan yaşamamız mümkün değil. Bilhassa yaz aylarında beden olağandan çok daha fazla sıvı kaybeder. Bu durum hayati tehlikeye yol açabilecek kadar önemli olabilir. O nedenle kâfi ve istikrarlı halde su içmek hem sıhhati korumak hem de yaz aylarını daha rahat atlatmak açısından çok önemlidir” dedi.

“GÜNDE 10 BARDAK SU KAYBEDİYORUZ”

Gün içerisinde 10 bardağa yakın su kaybettiğimizi, bu ölçünün yaz aylarında arttığını lisana getiren Op. Dr. Cihan Işık, “Sadece kaybettiğimiz ölçüsü yerine koymak için 10 bardak suyu kesinlikle içmeli, çok efor sarf edip su kaybettiğimiz günlerde bu ölçüsü artırmalıyız. Bilhassa etkin olarak spor yapanlar bu bahiste daha dikkatli olmalı” formunda konuştu.

“KAFEİNİN İDRAR SÖKTÜRÜCÜ TESİRİ VAR”

Birçok kişinin gün içinde tükettiği çay, kahve üzere içecekleri su yerine koyduğunu söz eden Dr. Işık, öteki içeceklerin faydadan çok ziyan getirebileceği konusunda ikazlarda bulundu. Işık, ’’Gün içinde çok çay-kahve içiyorum, suyun yerine geçmez mi diye soran çok hastam var. Hayır, çok az bir ölçüde sıvı gereksinimini karşılasa da bu içecekler su yerine geçmez. Tersine kafeinin idrar söktürücü tesiri olduğundan bedenden su kaybettirir’’ tabirlerini kullandı

“AŞIRI SU TÜKETİMİ DE SIHHATİ BOZUYOR”

Su tüketim ölçüsünün bireyden şahsa farklılık gösterdiğini söyleyen Op. Dr. Cihan Işık, çoka kaçmanın da sıhhate önemli ziyanlar verebileceğini de belirterek, ’’Vücuda gereksinim duyduğundan çok daha fazla su girdiğinde ‘su toksikasyonu’ dediğimiz zahmetli bir durum ortaya çıkar. Su fazlalığı nedeniyle kanın içindeki kimi elementler ve minerallerin oranı çok azalır. Bu da değerli sıhhat problemlerine yol açabilir. O nedenle su ne az ne de çok, kararında tüketilmeli’’ diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*