Ücretsiz doğalgaz kararı Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) ücretsiz doğalgaz kullanımına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlgili kararname ile; konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden, doğalgaz tüketimleri için 24 Nisan 2023 tarihinden 31 Mayıs 2023 tarihine kadar tahakkuk edecek ilk faturadan doğalgaz bedeli alınmaması, sonrasında ise 1 Mayıs 2024 tarihine kadarki döneme ait aylık doğalgaz tüketimleri için tahakkuk edecek faturalarda da 25 metreküpe kadar olan tüketim için bedel tahsil edilmemesi hükme bağlandı.

Karara göre abonelerden tahsil edilen doğalgaz faturaları iptal edilerek 3 gün içerisinde para iadesi yapılacak.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz açıklamasında, “Ücretsiz doğalgaz kullanımının maliyeti 40 milyar lira olarak hesaplandı” ifadesini kullandı. Yılmaz şunları söyledi:

“19,7 milyon doğalgaz abonemiz var. Merkezi sisteme bağlı mesken sayısı 2,8 milyon. Yaklaşık 320 bin de ön ödemeli abonemiz var. Usul ve esasları belirlerken ince eleyip sık dokuduk. Hiçbir abonenin hakkının zayi olmaması için gerekli bütün detayları kapsayan bir düzenleme yaptık. Dağıtım şirketleri de gerekli hassasiyeti ve özeni göstererek vatandaşlarımıza hizmet verecek. Elbette biz de süreci yakından takip edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı düzenlemeleri ile sağlanan bedelsiz kullanım ve akabinde uygulanacak indirimle birlikte yaklaşık 40 milyar TL vatandaşlarımızın cebinde kalacak. Milletimize hayırlı olsun”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir