Türklerin Sepetindeki Altcoin Kapatılıyor! Çakıldı!

Popüler bir altcoin olan ve Türkiye’deki yatırımcıların dikkatini çeken HBAR’ın arkasındaki Hedera ağında bir sorun yaşadı. Hedera, “ağ düzensizlikleri” yaşadığını ortaya çıkardıktan sonra ağ hizmetlerini kapattı. İşte detaylar…

Altcoin projesinden önemli bir duyuru geldi

Hedera, 9 Mart’ta bir tweet’te duyurulduğu üzere çoğu hizmete erişimi kapatıyor. Hedera, akıllı sözleşmelerindeki düzensizlikleri araştırırken ana ağındaki ağ proxy’lerini kapatacağını söyledi. Bu eylem, cüzdanların, merkezi olmayan borsaların ve merkezi olmayan uygulamaların ve merkezi borsaların kullanılamayacağı anlamına gelir. Proje, ana ağının çalışır durumda olduğunu ve yeni bloklar üzerinde işlem yapılabildiğini söyledi. Ancak, ağa benzer şekilde çoğu kullanıcı için erişilemez. Proje, sorun çözüldüğünde erişimi ve proxy’leri yeniden etkinleştireceğini söyledi.

Hedera, bu eylemi “kullanıcılar için çok dikkatli bir şekilde” gerçekleştirdiğini söyledi. Proje, herhangi bir fonun kaybolup kaybolmadığını veya çalındığını belirtmedi. Karar, projenin merkeziyetsizlik taahhüdünü sorgulayan kullanıcılardan çoktan eleştiri aldı. Hedera’nın görünüşe göre tek başına proxy’lerden yararlandığı gerçeği, yalnızca birkaç tarafın ağ üzerinde kontrole sahip olduğunu gösteriyor. Hedera, 2020’de piyasaya sürüldüklerinde proxy’leri tamamen kontrol ediyordu. Ancak, kontrolü daha sonraki bir tarihte yönetim üyelerine vermeyi planladığını da söyledi.

Ağ, akıllı sözleşme sorunları yaşıyordu

Heder, 9 Mart’ın başlarında akıllı sözleşme sorunları yaşadığını doğruladı. Köprü hizmeti Hashport da sorunu kontrol altına almak için hizmetlerini durdurdu. Hedera, konunun kaynağı hakkında çok az bilgi verdi. Ancak bağımsız Blockchain araştırmacısı Ignas, sorunun akıllı sözleşmelerin kaynak koda dönüştürme süreciyle ilgili olduğunu bildirdi ve özellikle Hedera Token Service’i (HTS) etkilediğini söyledi. Bu, likidite sağlayıcı (LP) tokenların ve wrapped tokenların etkilendiği anlamına gelir.

Ignas, bu bilginin orijinal kaynağı olarak Pangolin Exchange CEO’su Justin Trollip’in açıklamalarını alıntıladı. Trollip, Hedera’nın Pangolin, SaucerSwap gibi projeler yaptığını söyledi. Heliswap ve diğerleri de risk altında. Trollip, kullanıcılara “paralarını şimdi çekmelerini” tavsiye etti ⁠. Bu tavsiye daha sonra Pangolin tarafından resmi bir sıfatla tekrarlandı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ağustos 2018’de piyasalara giren ve dApp oluşumuna olanak tanıyan ağın coin’i HBAR, yazım sırasında yüzde 6.2’lik bir düşüş ile 0.061 dolardan 0.055 dolara geriledi.  Bununla birlikte, 24 saatte yüzde 8 düşen Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Düzensiz faaliyet raporu, sosyal medya platformlarında bilgisayar korsanlarının platforma saldırdığına dair spekülasyonları alevlendirdi. Hedera bu söylentileri ne onayladı ne de yalanladı. Platformun tweet’ine göre Hedera, sorun çözüldüğünde ağ proxy’lerini yeniden etkinleştirecek. Düzensizliklerin nedeni şu anda tespit edilmemiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir