Sudan’daki kabileler arası çatışmalarda ölü sayısı 50’yi buldu

Sudan’ın Batı Darfur bölgesinde yer alan El Cuneyna kentinde kabileler arasında çıkan çatışmada can kaybı sayısı 50’ye, yaralı sayısı ise 132’ye ulaştı.

Sudan'daki kabileler arası çatışmalarda ölü sayısı 50'yi buldu

Sudan’ın Batı Darfur bölgesinde yer alan El Cuneyna kentinde kabileler arasında günlerdir süren çatışmalarda bilanço arttı. Batı Darfur Eyalet Doktorları Komitesi tarafından yapılan açıklamada, hayatını kaybedenlerin sayısının 50’ye, yaralı sayısının ise 132’ye yükseldiği bildirildi.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde, çatışmaların yaşandığı bölgeden dumanlar yükseldiği görüldü. Çatışmalarda ağır silahlar ve roket güdümlü el bombalarının kullanıldığı iddia edildi.

Söz konusu çatışmalar, 2019’da eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir yönetiminin devrilmesinden bu yana kentte çıkan 3. çatışma olarak kayda geçti. Ocak ayında çıkan çatışmalarda ise en az 129 kişi hayatını kaybederken, kente askeri takviyeler gönderilmişti.

Sudan Güvenlik ve Savunma Konseyi, dün çatışmalar nedeniyle Darfur’da olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini açıklamıştı.

BM ise insani yardımların önemli bir merkezi olan El Geneina’ya uçuşları durdurduğunu açıkladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir