Sözleşmenin feshi cesaret verdi

Sözleşmenin feshi cesaret verdi

HABER MERKEZİ

İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla feshedilmesine karşı kadınların tepkisi dün de sürdü. Kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” derken Kayseri’de hakkında uzaklaştırma kararı olan Ali A. evli olduğu F.A.’yı darp etti. İddiaya göre Iraklı F.A’yı şiddete maruz bıraktığı için hakkında 2 ay önce uzaklaştırma kararı verilen Ali A., dün sabah saatlerinde kadının evine gitti. Genç kadın konuşmak istemediğini söyledi. Ali A., F.A.’yı darp etti. Polis saldırgan erkeği gözaltına aldı.Kayıtlara şüpheli olarak geçen Bahriye Buket İlhan’ın ölümüyle ilgili ise 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

KARARDAN DÖNÜN

Öte yandan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şubesi üyesi kadınlar dernek binasında basın açıklaması yaptı. PSAKD Kadın Komisyonu üyesi Sergül Akcan Pilatin yaptığı konuşmada, fesih kararının hukuksuz olduğunu söyledi.

Siyasi iktidarın söylemleriyle kadına yönelik şiddeti açık hale getirdiğine dikkat çeken Pilatin, “Kadınlara dönük şiddetin, siyasal iktidar ve iktidarın etrafında kümelenen çağdışı gerici odaklar ve tarikatlar tarafından desteklendiği açık bir gerçektir. Siyasal iktidarın ve yandaşlarının kadın düşmanı söylemleri bu gerçeği daha da açık kılmaktadır. Yargı kadına dönük şiddet karşısında yasaları tam olarak uygulamamakta ısrar ekmektedir. Yargı ayrıca kadın katillerine çeşitli uyduruk bahanelerle büyük ceza indirimleri uygulamaktadır. Defalarca tehdit edildiklerinden dolayı korunma talep eden birçok kadın yasalarda tanımlı tedbirlerin alınmaması nedeniyle göz göre göre katledilmişlerdir” dedi. İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların güvencesi olduğunu, kaldırılması halinde yaşamlarının tehdide daha açık hale geleceğini vurgulayan Pilatin, iktidara yanlıştan dönme çağrısı yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir