Sözleşme hayat kurtarır

Sözleşme hayat kurtarır

HABER MERKEZİ

Elazığ KESK Şubeler Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında, “İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz” denildi. SES Şube Başkanı Fulya Yegin şunları söyledi: “Nicedir ‘Halk istiyorsa sözleşmeden çekiliriz’ diyen iktidara karşı halkın yarısı olan biz kadınlar aslında çok net cevaplar verdik.

Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkûm etmenize izin vermeyeceğiz.”

Aralarında MakinaMühendisleri Odası ve Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği’nin de bulunduğu 8 meslek kuruluşu tarafından yapılan ortak açıklamada ise şöyle söylendi: “Eşit, özgür, demokratik, uygar bir ülkede yaşamak isteyen bizler, sözleşmeden çekilme kararını protesto ediyor ve bu kararın bir an önce geri çekilmesini istiyoruz. Belirtmek isteriz ki bu konu aynı zamanda laiklik ve demokratikleşme mücadelesinin önemli bir unsurudur.”

Öte yandan Almanya’da 31 demokratik kitle örgütünün yer aldığı CEDAW Alliance açıklama yaptı. Açıklamada, “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi, Türkiye’de ve Avrupa’da kadın ve insan haklarının korunmasında ciddi gerileme” ifadeleri kullanıldı. Fransa’nın başkenti Paris’te ise Türkiyeli kadın örgütlerinin çağrısı ve 60’ı aşkın kurumun imzasıyla İstanbul Sözleşmesi için mücadele eden kadınlara destek açıklaması yapıldı. Les Halles Chatteles Meydanı’nda da bir araya gelen kadınlar Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararını protesto etti. Açıklamada şunlar dile getirildi: “İstanbul Sözleşmesi hayat kurtarır. Erdoğan, bir kez daha tüm hukuk kurallarını çiğneyerek, anayasaya aykırı kararını haklı çıkarmaya çalışıyor.”

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir