Son 8 yılda en az 494 çocuğun yaşamı çalındı

Son 8 yılda en az 494 çocuğun yaşamı çalındı

Haber Merkezi

Patronların kâr hırsı her gün onlarca işçinin canını alıyor. Alınabilecek çok basit önlemlerle işçilerin hayatı kurtarılabilecekken her yıl binlerce işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitiriyor.

Üstelik iş cinayetleri sadece yetişkinlerin değil çocukların da canını alıyor. Çocuk işçiliğinin yaygın olduğu ülkemizde İşçi Sağlı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre son 8 yılda en az 494 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Tarım, metal, inşaat, turizm, tekstil gibi birçok farklı işkolunda çalışan yüzlerce çocuk iş cinayetinde hayatını kaybetti. İş cinayetlerinde çocuk ölümlerinin en düşük gerçekleştiği yılda dahi 2014’de dahi en az 54 çocuk yaşamını yitirdi. Salgınla geçen 2020 yılında ise 68 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Salgın önlemleri kapsamında uzun süre boyunca 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirilirken çalışan çocuklar bu durumdan muaf tutulmuştu. 2013-2020 yılları arasında iş cinayetinde yaşamını yitiren çocukların sayısı ise şu şekilde:

► 2013: 59 çocuk

► 2014: 54 çocuk

► 2015: 63 çocuk

► 2016: 56 çocuk

► 2017: 60 çocuk

► 2018: 67 çocuk

► 2019: 67 çocuk

► 2020: 68 çocuk

Çocuk işçiliğinin diğer korkunç boyutu ise çocukların köleleştirilmesi. Her gün binlerce çocuk sokaklarda dilendiriliyor. MA’nın haberine göre Urfa sokakları 23 Nisan ve sokağa çıkma yasağına rağmen çalıştırılan çocuklarla dolu. Sokağa çıkma yasağına rağmen Haliliye ilçesinde bulunan Hüseyin Paşa Camii önünde ayakkabı boyacılığı yapan 10 yaşındaki Y., para kazanmak zorunda olduğunu söylüyor. Suriyeli Y., 6 yıl önce Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldığını ve 4’üncü sınıf öğrencisi olduğunu dile getirdi. Uzaktan eğitime erişemediğini belirten Y., okul çantasına yerleştirdiği ayakkabı boyalarıyla camiye namaz kılmaya gelen kişilerin ayakkabılarını boyadığını ifade etti. Y., sokağa çıkma yasağı ve “23 Nisan Çocuk Bayramı”ndan ise haberi yok.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir