SOL Parti’den tam kapanma için 7 maddelik çağrı: İktidar, ölümlerin sorumlusudur

AKP sayesinde koronavirüs salgının geldiği boyuta dikkat çeken SOL Parti, ‘tam kapanma’ çaprısı yaparak halka tam destek verilmesi gerektiğini söyledi. Parti, “Önlenebilir ölümleri önlemeyen iktidar, ölümlerin sorumlusudur” dedi.

SOL Parti’den tam kapanma için 7 maddelik çağrı: İktidar, ölümlerin sorumlusudur

SOL Parti, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın AKP kongrelerine ilişkin yaptığı skandal açıklama ve dün zirveye tırmanan vaka sayılarının ardından koronavirüs salgını ve iktidarın salgının büyümesindeki rolüne dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Parti, tam kapanma çağrısı yaptı.

“Ekonomi batık olunca kontrolsüz bir biçimde alınan açılma kararıyla mutasyonlu virüs yayıldıkça yayıldı denilen açıklamada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları eleştirildi.

Açıklamada, “Ramazana ayarlı önlemler, toplu namaz serbestlikleri sanki salgın için değil de dinci rejimin keyfi için alınıyor denilirken, tam kapanma için 7 maddelik çözüm önerisini açıkladı.

Kongreleri gündemde tutmanın faydası yokmuş. Asıl sizin o koltukta oturmanızın halka hiçbir faydası yok!

5-10 kişilik kafeteryalar kapanırken 40 bin kişinin kapalı yerde bir arada göbek atmasında bir sorun görülmedi. https://t.co/A3G41t258i pic.twitter.com/CtKtxIncxl

— SOL Parti (@solpartibilgi) March 31, 2021

SOL Parti’nin açıklamasının tamamı şöyle:

KONGRELERİ GÜNDEMDE TUTMANIN FAYDASI YOKMUŞ!

O KOLTUKTA OTURMANIZIN BU HALKA FAYDASI YOK!

Dün itibariyle salgın döneminin en yüksek vaka sayısına erişildi. Her endekste sonuncu olan Türkiye konu hastalık olunca dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci oldu. Tüm bunlar yetmezmiş gibi Saray çevresi vaka sayılarındaki patlamadan yurttaşları sorumlu tuttu.

Oysa aylardır lebalep kongreler düzenleyen AKP, geçtiğimiz hafta da “kar mikropları öldürür” diyerek göbek ata ata kongre yaptı. Binlerce kişi buralardan memleketlerine yayıldı. Ekonomi batık olunca kontrolsüz bir biçimde alınan açılma kararıyla mutasyonlu virüs yayıldıkça yayıldı.

AŞILAMA KAMLUMBAĞA HIZINDA

Ülkedeki aşılama hızı kaplumbağa yürüyüşü gibi… Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından olan kamusal sağlık hizmeti, yıllardır AKP ile aşındırılmasına rağmen, tüm yurttaşları aşılayacak kapasiteydi ancak aşı gelmedi. İki haftada bir yapılan (bir kişiye iki kez) aşı için nüfusun yüzde 70’inin iki kez aşılanacağı miktarda bir aşıya ihtiyaç vardı. Aşılama geciktikçe mutasyonun da hızı arttı.

DERTLERİ SALGIN DEĞİL DİNCİ REJİMİN KEYFİ

Tüm bunlar olurken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “bunları gündemde tutmanın kimseye faydası yok” diyerek kongreleri savundu. 5-10 kişilik kafeteryalar kapanırken 40 bin kişinin kapalı yerde bir arada göbek atması sorun görülmedi. Kayırmacılık burada da kendini gösterdi.

Önlenebilir bir salgın yüzünden her gün 100’ün üzerinde yurttaşımızı kaybediyoruz. Alınan tedbirler etkisiz. Ramazana ayarlı önlemler, toplu namaz serbestlikleri sanki salgın için değil de dinci rejimin keyfi için alınıyor.

AKP’Lİ YATLARDA KATLARDA; HALK YOKLUKTA, CEFADA

Ekonomiyi batırdıkları için esnafa halka destek yok. Kepenkleri bir açılan bir kapanan esnaf perişan. Ölümle iflas arasında tercihe zorlanan yurttaşlar ağır psikolojik sorunlarla karşı karşıya. Bu esnada AKP’nin büro elemanları dahi yatlarda katlarda… Bu iktidarın halka vereceği hiçbir şey yoktur. Birleşip bu saray rejiminden ve kalıntılarından bir an evvel kurtulmak dışında seçeneğimiz yoktur.

YANDAŞA, PATRONA DEĞİL HALKA TAM DESTEK VER; 15 GÜN TAM KAPAT

Halkın sağlığını korumak ve ölümleri önlemek mümkün. Bunun için yandaşa, patrona aktarılan kamu kaynakları halka aktarılmalı, esnafa, işçiye, köylüye tam destek verilerek 15 günlük tam kapatma uygulanmalıdır. Bu süreçte test ve aşılama hızlandırılarak toplumsal bağışıklık koşulları oluşturulmalıdır.

Tam kapanma için;

I. En az 14 gün olmak üzere çalışanlara ücretli izin hakkı verilmelidir. İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki paralar sadece emekçiler için kullanılmalıdır.

II. İşten çıkarmalar, ücretsiz izin uygulaması, ücretlerin geç ve eksik ödenmesi uygulamaları yasaklanmalıdır.

III. Esnafın, köylünün vergi borçları silinmeli; karşılıksız destek verilmelidir.

IV. Devlet hastaneleri ve özel hastaneler ücretsiz sağlık hizmeti vermeli, birinci basamak sağlık hizmetlerinden başlayarak tüm sağlık hizmetleri kamulaştırılmalıdır.

V. İhtiyaç sahiplerine salgın boyunca gelir desteği sunulmalı; kısa çalışma ödeneği işçinin çalışırken aldığı ücret olmalı ve salgın süresince geçerli olmalıdır.

VI. Salgın fırsatçılığı ile Kod29’a dayanarak yapılan işten çıkarmalar yasaklanmalı; Kod29 kaldırılmalıdır.

VII. Öğretmenleri aşılamadan başlayan yüz yüze eğitim salgının yayılma alanına dönüşmektedir; aşılama olmadan eğitim olmaz. Eğitimdeki eşitsizliklerin derinleştiği bu koşullarda sınav yapılamaz, sınavlar iptal edilmelidir.

Bu adımlar atmadan salgın kontrol altına alınamaz, ölümler durdurulamaz. Önlenebilir ölümleri önlemeyen iktidar, ölümlerin sorumlusudur! Ölüme, açlığa ve yoksulluğa karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir