Sancar: Bu düzenin adı Kürşatlar düzenidir

Partisinin grup toplantısında gündemi değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, AYM’nin kapatılmasını isteyen MHP lideri Bahçeli’ye “faşist” dedi ve “Faşizme geçit vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sancar: Bu düzenin adı Kürşatlar düzenidir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında konuştu.

TBMM’de iç tüzüğe aykırı olarak reddedildikten sonra tekrar gündeme alınan güvenlik yasasını eleştiren Sancar, tek adam yönetiminde hiçbir demokratik mekanizmanın işlemediğini ifade etti. Sancar, “Güvenlik Yasası’nın yeniden gündeme getirilerek onaylanması, parlamentonun değil Saray’ın esas alındığını bir kez daha ortaya koydu. Oylamasını tekrarladıkları iç güvenlik yasası benzeri düzenleme bir fişleme yasası. O yasa, olağanüstü hali kalıcı kılma çabasıdır. Darbeci zihniyetin ürünü bir yasadır. 28 Şubat’ın devamıdır, toplumla mücadele yasasıdır,” dedi.

İktidarın seçim kaybedince kuralları değiştirerek oyunbozanlık yaptığını ifade eden Sancar, “Ama bunun bir sonu, sınırı var. İlk seçimde bunun en acı çarpıcı neticesini kendilerine yaşatacağız. Bu nedenle saldırıyorlar. Bu ülkenin kilit gücü olduğumuuzu her seferinde kendilerine göstereceğiz,” diye devam etti.

BAHÇELİ’YE AYM TEPKİSİ

Sancar şöyle devam etti:

“HDP’yi denklem dışı bırakmaya, saldırmaya çalışıyorlar. Ama biz seçimde ve seçim dışı bütün demokratik siyaset alanlarında bu ülkenin kilit gücü olduğumuzu göstereceğiz yeniden. Her alanda göstereceğiz, göstermeye devam edeceğiz. Tanımadıkları iradeyi nasıl tanımak zorunda kalacaklarını güçlü demokratik mücadele kendilerine gösterecek.

İktidarın küçük ortağı Bahçeli, Anayasa Mahkeme’sini tehdit ediyor. Başkanını hedef gösteriyor. Bunun adı faşizmdir. Bir kez daha söylüyoruz: Faşizme geçit yok.

Yargıyı da ellerine bir aygıt olarak alıyorlar ve bir nevi arka bahçe haline getiriyorlar. Yargıyı kullanarak toplumu dizayn etmeye, muhalefeti sindirmeye çalışıyorlar. Adaleti ülkenin temeli olmaktan çıkarıp saraylarının kolonu haline getirdiler.

Yargı sistemi, iktidarın siyasi gündemine, ajandasına göre pozisyon almakta ve karar vermektedir. İktidar işareti verdiğinde yargı harekete geçmektedir, özellikle de savcılar. En son, çarpıcı örneğini Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine giden süreçte ve sonrasında gördük. Ömer Faruk Gergerlioğlu, HDP’nin mücadelesinin sembollerindendir. Zulüm uyguladılar ama hiçbir şekilde boyun eğmedi, başını dik tuttu. Bu onlara büyük bir dertti. HDP budur! HDP, onuru ayakta tutmanın adıdır. O nedenle onlara dert olmaya devam edecektir.

Baştan beli Gergerlioğlu arkadaşımızın mücadelesi partimizin mücadelesidir. Kendisi nasıl davranmak istiyorsa parti yönetimi olarak onunla yürüyeceğimizi söyledik. Sonuna kadar da öyle yaptık. Biz birlikte bir güç olduğumuzda, kendi gücümüzü başka alanlarda başka güçlerle birleştirdiğimizde, bu ülkenin karanlık gidişatını da bitireceğiz. Halk, çaresiz değildir, bu ülkeye mahkum ve mecbur değildir. Her alanda mücadeleyi, demokrasi, özgürlük, ekmek ve aş için kararlılıkla sürdürüyoruz.

Ayrıntılar gelecek…