Samsung, Akıllı Telefon Üretimini Azaltıyor

Samsung, akıllı telefon satışlarında yaşanan düşüş nedeniyle yeni cihazlarının üretim hacmini önemli ölçüde küçültüyor.

COVID-19 pandemisi ile başlayan karantina süreçleri ile birlikte tanık olunan tüketici harcama çılgınlığı yavaş yavaş sona ermeye başlamış gibi gözüküyor. Dünyanın dört bir yanındaki finans uzmanları, küresel bir durgunluk öngörmekte. Bu duruma paralel olarak, akıllı telefon pazarı da ekonomik bir gerileme dönemine hazırlanmaya başladı. Küresel akıllı telefon pazarının en önemli isimlerinden olan Samsung da akıllı telefon üretimini azaltmış gibi görünüyor.

Samsung, cep telefonu satışlarının yılın ikinci yarısında sabit kalmasını veya tek haneli büyüme elde etmesini beklediğini iddia etmişti. Ancak durum bu iddiadan farklı bir seyirde ilerliyor diyebiliriz. Vietnam’daki akıllı telefon üretim planlarında işleyiş farklı seyrediyor. Reuters’in özel bir raporu, Samsung’un Thai Nguyen’deki akıllı telefon fabrikasında yeni cihazlarının üretimini durdurduğunu iddia ediyor. Öyle ki, bu fabrika her yıl 100 milyon adet telefon üretimi gerçekleştiriyordu.

Bahsi geçen fabrikada çalışan bazı işçiler, fabrikada yer alan bazı üretim hatlarının haftada altı günlük çalışma planından haftada üç günlük bir çalışma programına geçtiğini iddia etti. Reuters’in görüştüğü Vietnam’daki hemen hemen tüm fabrika işçileri, işlerin hiç de iyi olmadığını iddia ediyor. Geçen yıl bu zamanlar, akıllı telefon üretiminin zirvede olduğu bildirilmişti. Ancak işler şimdi daha farklı görünüyor. Bazı işçiler, akıllı telefon üretiminin hiç bu kadar düşük olmadığını da belirtiyor.

Son olarak bu durumun, küresel akıllı telefon tedariki konusunda nasıl bir etki yaratacağını önümüzdeki günlerde göreceğimizi belirtelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*