Samsun’da eğitimciler için acil çağrı: Yetersiz önlemler can kaybını artıracak!

Nüfusa oranla en fazla vaka sayısının görüldüğü Samsun’da; meslek örgütleri tarafından yapılan açıklamada, koronavirüsün çocuklarda ve gençler arasında yoğun olarak görülmeye başlandığı kaydedildi. Açıklamada, eğitimcilerin acil olarak aşılanması gerektiği bildirilerek ilgililer göreve çağırıldı.

Samsun'da eğitimciler için acil çağrı: Yetersiz önlemler can kaybını artıracak!

Eğitim-Sen Samsun Şubesi, Samsun Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Samsun şubesi, yazılı bir basın açıklaması yaparak, Samsun’da yaşanan vaka artışını değerlendirdi.

Türkiye’de nüfusa oranla en fazla vaka sayısının görüldüğü Samsun’da, günlük 1000 civarında yeni vaka tespit edildiği hatırlatılan açıklamada, yetersiz önlemlere tepki gösterildi.

Salgının seyrinin okulların açılması ve yüz yüze sınavlarla birlikte hızlı bir artış gösterdiği özellikle mutant virüsün çocuklarda ve gençler arasında da görüldüğü kaydedilen açıklamada, “Test yapmadığınız çocuklar teşhis konulmadığı için sınavlara ve okullarda derslere girmektedirler. Yüz yüze eğitim sürecindeki eğitimciler ve öğrenciler her gün düzenli teste tabi tutulmalıdır. Aksi halde önü alınamayan salgın artmaya, eğitimciler hayatlarını kaybetmeye devam edecektir” denildi.

Yapılan basın açıklamasının tamamı şöyle:

“Türkiye genelinde 2 Mart tarihinden itibaren toplu ve kontrolsüz bir normalleşmeye geçilmesinden bu yana geçen sürede Samsun’da vaka artışı öyle bir hızla artmıştır ki Türkiye’de nüfusa oranla birinci şehir haline gelmiştir. Vakaların farklı mutasyonlardan oluştuğu ve Samsun’da günlük 1000 civarında yeni vaka tespit edildiği Tabipler Odası tarafından açıklanmıştır. Normal koşullarda salgının seyri bu boyutlara ulaştığı bir durumda yetkililerin ciddi önlemler alması beklenen bir durum iken Samsun yerelinde önlem alınmaması bizleri şaşırtmaya devam etmektedir.

‘OKULLARDA VAKA SAYISI ARTIYOR’

Samsun Tabip Odası açıklamasında salgının seyrinin okulların açılması ve yüz yüze sınavlarla birlikte hızlı bir artış gösterdiği özellikle mutant virüsün çocuklarda ve gençler arasında da görüldüğü belirtilmiştir.

Sendikamızın 1 Mart süreciyle birlikte eğitim kurumlarında gerekli tedbirlerin alınması ve eğitim emekçilerinin tamamının aşılanması yönündeki talepleri dikkate alınmamış, okullar gerekli önlemler alınmadan açılmıştır. Eğitim Sen olarak bugüne kadar yaptığımız bütün girişimler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na acil aşılama ile ilgili olarak yaptığımız başvurulara verilen cevaplar, eğitim emekçilerinin aşılanmasına yönelik ciddi bir adımın atılmadığını ve buna dair sağlıklı bir planlamanın da olmadığını ortaya çıkarmıştır.

Her okuldan Covid-19’a yakalan eğitim emekçisi haberleri yağmur gibi sendikamıza bildirilmektedir. Buna rağmen biz eğitim emekçileri fedakarca görevimizi yapmaya devam etmekteyiz. Bu zor günlerde iktidar mensuplarının akıl ve bilimden uzak açıklamalarını duymaktan artık çok sıkıldık. Meslektaşlarımızın hastanelere kaldırıldığı, ölüm haberlerini aldığımız ve hayatlarımızla ilgili ciddi kaygı duyuyorken, salgının yeterince toplumun gündemine girmediğini ifade eden açıklamalar, sürecin böyle devam edeceği yönünde güçlü emareler barındırmakta ve kaygılarımızı artırmaktadır.

‘EĞİTİMCİLER ACİL OLARAK AŞILANMALI’

Biz eğitimciler, öğretmenler, eğitim çalışanları; öğrencilerimizle birlikte okul içi ve okul dışı yaptığımız etkinliklerde önce çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayıp onların yemeklerini yedirmeden asla kendi yemeğimizi yemeyiz. Önceliğimiz her zaman sorumluluğunu aldığımız öğrencilerimizdir. Aynı davranışı kendisi de eğitimci olan Sayın Bakandan beklerdik. Milli Eğitim Bakanının öğretmenler aşılanmadan aşı yaptırması ve üzerinden yaklaşık bir buçuk ay geçmesine rağmen ancak köy öğretmenlerinin aşılanabilmiş olması sorumluluklarımız düzeyinde duygudaşlık yaşamadığımızı göstermesi açısından önemlidir. Milli Eğitim Bakanı kameralar önünde aşısını olmuş, ancak sorumlusu olduğu eğitim emekçilerinin aşı olması için gerekli adımları atmamıştır.

Bugün gelinen durumda yüz yüze eğitimlerini sürdüren tüm eğitim çalışanlarının acil olarak aşılanması aksi takdirde yaşanacak her türlü olumsuzluğun vicdani sorumluluğu yöneticilerindir. Eğer vicdanları varsa elbette… Bununla beraber yüz yüze sınavlara girdikleri için hastalıkla yüzleşen çocuklarımızın sorumluluğu da yöneticilerindir. Bizler, eğitim emekçileri olarak yöneticilerin taşımaları gereken sorumlulukları yurttaşlarımıza en kararlı biçimde ifade etmeye devam edeceğiz.

Bu sebeple bir uyarı da çocuklara test yapmayan Sağlık Bakanlığı’na yapmak istiyoruz. Test yapmadığınız çocuklar teşhis konulmadığı için sınavlara ve okullarda derslere girmektedirler. Yüz yüze eğitim sürecindeki eğitimciler ve öğrenciler her gün düzenli teste tabi tutulmalıdır. Aksi halde önü alınamayan salgın artmaya, eğitimciler hayatlarını kaybetmeye devam edecektir.

‘TÜM YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞITIYORUZ’

Bizler, Eğitim Sen Samsun şubesi olarak, SES Samsun şubesi ve Samsun Tabipler Odasının hemen yanımızda omuz omuza desteklerini duyumsayarak bir kez daha belirtiyoruz. Yüz yüze eğitimin sürdüğü her okulda ciddi sayıda pozitif vakaların söz konusu olduğu, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin hızla hastalandığını tespit ediyoruz. Hasta sayısındaki artış, zaten çok zor koşullarda görevlerini yapan sağlık çalışanlarımızın üzerindeki yükü kat be kat artırmaktadır. Bu yük “sağlık çalışanlarımıza minnettarız” söylemiyle azalmamaktadır. Sağlık çalışanlarımızın iş yükünün azalması için de yüz yüze eğitime ara verilmesi kaçınılmazdır. Neredeyse hiçbir tedbir almayan yetkililere durumun yönetilemez düzeyde olduğunu bir kere daha hatırlatıyoruz. Türkiye’de en çok vakanın görüldüğü Samsun’da yüz yüze eğitime ara verilmesi şu an yapılmakta olan sınavların iptal edilmesi için başta Samsun Valisi olmak üzere, halkın, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin sağlığından sorumlu diğer tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir