Salda Gölü uzaya ışık tutuyor

Salda Gölü uzaya ışık tutuyor

HABER MERKEZİ

AKP’nin projeleriyle doğal güzelliğini kaybetme tehlikesi altında olan Salda Gölü’ne ilişkin TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası yeni bir rapor hazırladı. ‘Salda Gölü Mars Gezegenini Keşfetme ce Anlama Görevinde İlham Kaynağı Oldu’ adlı raporda gölün jeolojik miras olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, çevre düzenlemesi adı altında yapılan yapılaşma sürecinin göle zarar verdiğini ve millet bahçesi inşaat projesinin tamamlanması durumunda eşsiz jeolojik ve biyolojik özelliklere sahip olan göldeki tahribat katlanarak aratacağı ifade edildi. Raporda öneriler kısmında şu maddeler sıralandı:

• Salda Gölü ve beslenme havzası, kesin korunacak hassas alan içine alınarak jeopark ilan edilmeli, UNESCO Global Jeoaparkı içine alınması için acilen çalışma başlatılmalıdır. Salda Gölü ve çevresi; insan etkilerinin olası zararlarından korunacak şekilde kontrollü olarak jeoturizme açılmalı, yerel kalkınmanın bir aracı olarak da bölge ekonomisinin geliştirilmesine destek sağlamalıdır.

• Jeoturizm çalışmaları Salda Gölü’nün insani etkilerden olabildiğince arındırılacak şekilde ekosistemi ve doğal yapısını bozmayacak şekilde planlanmalı, yüzme vb. amaçlı dahi bile olsa gölün kullanımı engellenmelidir.

• Salda Gölü ve beslenme havzası içinde yeraltı suyu kullanımı amaçlı kuyu açılması, gölet, vb yüzey suyu yapılarının yapılması engellenmeli, var olan yer altı suyu kuyuları ise kapatılarak gölün su seviyenin düşmesi engellenmelidir.

• Salda Gölü’nün çevresinde tarımsal üretimle yaşamını idame ettiren vatandaşlarımızın eğitimine önem verilerek zirai ilaçlarının kullanılmaması sağlanmalı ve bu şekilde göl suyunun insan kaynaklı kirletilmesi önlenmelidir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir