Ruhani: ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmesinin tek yolu yaptırımların kalkmasıdır

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunarak, “ABD ve tüm dünya maksimum baskı politikasının başarısız olduğu sonucuna ulaşmıştır. ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmesinin tek yolu yaptırımların kalkmasıdır” dedi.

Ruhani: ABD'nin nükleer anlaşmaya dönmesinin tek yolu yaptırımların kalkmasıdır

Moskova-Tahran ilişkileri ve nükleer anlaşmalar kapsamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’u konuk etti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, nükleer anlaşmalardaki tutumu ve desteği nedeniyle Rusya’ya övgülerde bulunarak başladığı konuşmasını, “”ABD ve tüm dünya maksimum baskı politikasının başarısız olduğu sonucuna ulaşmıştır. ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmesinin tek yolu yaptırımların kalkmasıdır” şeklinde sürdürdü.

“TARAFLAR ANLAŞMA SIRASINDA KABUL ETTİKLERİ SÖZLERİNE UYMALIDIR”

AA’nın aktardığına göre, ilişkilerin ve ortamın 2015’teki taahhütlere ve anlaşmaya dönmesini istediklerini aktaran Ruhani, “Taraflar anlaşma sırasında kabul ettikleri sözlerine uymalıdır. Biz ne bundan daha azını kabul ederiz ne de daha fazla fazlasını elde etme peşindeyiz” ifadelerini kullandı.

Rusya ile İran arasındaki iş birliğinin nükleer anlaşmanın canlandırılması ve aktif hale gelmesinde etkili olacağını dile getiren Ruhani, bölgesel iş birliğinin genişletilmesinden yana olduklarının altını çizdi.

Ruhani, ülkesine yönelik silah ambargosunun kalktığına işaret ederek, İran ve Rusya arasındaki askeri konular ve savunma alanlarındaki iş birliğinin genişletilmesi gerektiğini ifade etti.

“SİYONİST REJİMİN BASRA KÖRFEZİNDE YOLUNUN AÇILMASI TEHLİKELİ BİR ADIMDIR”

Körfez’deki bazı ülkelerin İsrail ile ilişkileri normalleştirmesini de eleştiren Ruhani, “İstikrarsızlık oluşturan ve gerginlik üreten bir ülke olan Siyonist rejimin Fars (Basra) Körfezi’nde yolunun açılması tehlikeli bir adımdır” görüşlerini paylaştı.

Ruhani, İran ve Rusya’nın yeni tip koronavirüse karşı ortak aşı üretim bandının kurulmasıyla ilgili adımların hızlandırılmasını istedi.

Lavrov da ilişkilerin derinleştirilmesi ve genişletilmesi noktasında kararlı olduklarını ve güçlü bir iradeye sahip olduklarını belirterek, “Tahran ile Moskova arasındaki teknoloji ve savunma alanlarındaki iş birliğinin geliştirilmesiyle ilgili hiçbir sınırlama yoktur” dedi.

Lavrov, bölgesel ya da askeri konularla ilgili her türlü mutabakatın nükleer anlaşmanın dışında bölge ülkelerinin katılımıyla ele alınabileceğini sözlerine ekledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir