Raul Castro, Küba Komünist Partisi Genel Sekreterliği’nden istifa etti

Küba Devrimi’nin efsane isimlerinden Raul Castro, Küba Komünist Partisi Genel Sekreterliği görevinden istifa etti. Başkent Havana’da düzenlenen Küba Komünist Partisi’nin 8’inci Kongresi’nde konuşan Castro, “Yurttaşlarımın gücüne sonuna kadar inanıyorum ve yaşadığım sürece anavatanı, devrimi ve sosyalizmi savunmak için hazırım” dedi.

Raul Castro, Küba Komünist Partisi Genel Sekreterliği'nden istifa etti

Küba Devrimi’nin efsane isimlerinden Raul Castro, Küba Komünist Partisi Genel Sekreterliği görevinden istifa etti.

Başkent Havana’da düzenlenen Küba Komünist Partisi’nin 8’inci Kongresi’nde konuşan Castro, ‘misyonunu yerine getirmiş ve ülkesinin geleceğinden emin bir şekilde’ görevinden ayrıldığını ifade etti.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre, Castro, “Yurttaşlarımın gücüne sonuna kadar inanıyorum ve yaşadığım sürece anavatanı, devrimi ve sosyalizmi savunmak için hazırım” dedi.

89 yaşındaki Castro, Komünist Partisi’nin 8. kongresinde görevi Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’e devretmesi öngörülüyor.

Böylece ülke siyasetinde 60 yıl sonra ilk kez, Castrolar yer almayacak.1959’da gerçekleşen sosyalist devrimden 2008’e kadar Fidel Castro devlet başkanlığı görevini sürdürürken ardından da kardeşi Raul Castro görevi devralmıştı.

Diaz-Canel, Küba Komünist Partisi’nin üçüncü sekreteri olacak ve aynı zamanda devlet başkanlığı görevini koruyacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir