Polikliniğimize zor ulaşıyoruz

İzmir’deki hastanelerde yoğunluk artıyor. Sağlık emekçileri, “Öyle yoğun ki biz çalışanlar olarak polikliniklere ulaşmakta güçlük çekiyoruz” diyor.

Polikliniğimize zor ulaşıyoruz

Berkay SAĞOL

Sağlık Bakanlığı’nın son risk haritasına göre ‘çok yüksek riskli’ iller arasında yer alan İzmir’de son bir haftada vaka sayısı yüzde 42 arttı. Hastanelerdeki yoğun bakımlar ve mevcut pandemi servisleri doldu, ek servisler açılmaya başlandı.

BirGün’e konuşan sağlık emekçileri, “Bu hızla giderse kasım ayına geri döneceğiz” dedi.

2 YENİ SERVİS AÇILDI

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan ve ismini vermek istemeyen bir sağlık emekçisi, hastanede yoğunluğun çok arttığını ve yeni pandemi servislerinin açıldığını belirtti. “Geçtiğimiz hafta 2 yeni pandemi servisi açıldı, önümüzdeki hafta 2 tane daha açılacağı söyleniyor” diyen sağlık emekçisi, şöyle devam etti:

“Hastanede İngiliz mutantının görüldüğünü öğrendik. Mutant sebebiyle daha önce 3 kişi yatırdığımız servis odalarına şu anda bulaş riski daha yüksek olduğu için tek kişi yatırabiliyoruz. O yüzden de hastanede bir yoğunluk oluşuyor. Bazı sabahlar biz çalışanlar olarak polikliniklere ulaşmakta zorlanıyoruz. Birçok arkadaşımız yeniden filyasyon ekibinde görevlendirilmeye başlandı. Bu yüzden de yoğunluklar tekrar oluşmaya başladı. Üstelik filyasyon ekibinin takip ettiği vaka sayısı 25-30 civarındayken, bu hafta sayılar 300’lere kadar çıkmış durumda. Vaka artışları bu hızla giderse kasım ayına geri döneceğiz.”

FİLYASYON 7 KAT ARTTI

Kasım ayından beri filyasyon ekibinde çalışan bir sağlık emekçisi ise şunları anlattı: “Biz bir arkadaşımla beraber iki kişi, bir ekip olarak çalışıyoruz. Kasım ayında sadece ekip arkadaşım ve ben Buca’da günlük 115 kişiye kadar filyasyon yaptık. Kısıtlamalarla birlikte, ocak ayında vakalar azalmaya başladı. Şubatta filyasyon yapılan kişi sayısı ekip başına günlük 5’e kadar düştü. Hatta hiç vakaya gitmediğimiz günler bile oldu.”

Bu ay ise vaka sayılarının hızla yükseldiğine dikkat çeken sağlık emekçisi, “Vaka sayıları sadece benim çalıştığım bölge için, 2 hafta önce 45-50’ye, geçen hafta 100-110’a, bu hafta ise 150’ye ulaşmış durumda. 150 vaka, ortalama 2 temaslısı ile birlikte Buca’da en az günlük 450 kişinin Covid-19 virüsünden etkilendiği anlamına geliyor. Bu yalnızca PCR yaptırarak resmi olarak pozitif olmuş vaka sayısı. Bu haftayla birlikte ekip arkadaşımla beraber takip ettiğimiz vaka sayısı yeniden günlük 35’lere kadar çıkmış durumda ve bizim gibi çalışan 10 ekip daha var” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir