Pfizer, Covid-19’a karşı kullanılabilecek bir ilacın denemelerine başladı

Pfizer, koronavirüse karşı ağız yoluyla kullanılabilecek bir anti-viral ilacın erken aşama denemelerine ABD’de başladığını açıkladı. İlaç firması, bu antiviral ilaç adayının, laboratuvar çalışmalarında Covid-19’a karşı etkili olduğunu belirtti.

Pfizer, Covid-19'a karşı kullanılabilecek bir ilacın denemelerine başladı

Dış Haberler Servisi

Pfizer, Covid-19 enfeksiyonunun ilk belirtileriyle birlikte ağız yoluyla kullanılabilecek bir anti-viral ilacın erken aşama denemelerine ABD’de başladığını açıkladı.

Almanya’nın BioNTech firmasıyla birlikte ABD’nin kullanım yetkisi verdiği ilk aşıyı geliştiren ilaç firması, bu antiviral ilaç adayının, laboratuvar çalışmalarında Covid-19’a karşı etkili olduğunu belirtti.

Reuters’in haberine göre, Pfizer’ın PF-07321332 adlı ilacının virüsün hücrede çoğalmasını önleyecek bir proteaz inhibitör olduğu belirtiliyor.

Firma aynı zamanda, hastaneye yatırılan Covid-19 hastalarına yönelik damar yolundan uygulanacak bir ilacın da erken aşama denemelerini gerçekleştiriyor.

Pfizer’ın Baş Medikal Sorumlusu Mikael Dolsten, “hastalığın hala sürdüğü durumlarda bu iki ilacın aşıyı tamamlayıcı nitelikte bir tedavi paradigması yaratacağını” belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir