Nijerya’da 12 Mart’ta kaçırılan 39 öğrenciden 5’i kurtarıldı

Nijerya’da silahlı kişilerin düzenlediği saldırı sonrası kaçırılan 39 öğrenciden, 5’i daha kurtarıldı.

Nijerya'da 12 Mart'ta kaçırılan 39 öğrenciden 5'i kurtarıldı

Batı Afrika ülkesi Nijerya’nın Kaduna eyaletinde 12 Mart’ta silahlı kişilerin bir yatılı okulda düzenlediği saldırıda kaçırılan 39 öğrenciden, 5’i daha kurtarıldı.

AA’da yer alan habere göre, Kaduna Eyaleti İç Güvenlik ve İçişleri Komiseri Samuel Aruwan, yaptığı yazılı açıklamada, kimliği belirlenemeyen silahlı kişilerin, 12 Mart’ta Mando bölgesindeki Federal Ormancılık Mekanizasyonu Kolejinde kaçırdığı 39 öğrenciden 5’inin daha kurtarıldığını belirtti.

Kurtarılanların sağlık kontrolü için bölgedeki askeri hastaneye sevk edildiğini aktaran Aruwan, “Kaduna Eyaleti hükümeti, olay hakkında alacak diğer operasyonel bilgileri güncelleme sağlayacak” dedi.

Aruwan, diğer öğrencilerin kurtarılması için operasyonlar devam edildiğini ifade etti.

SİLAHLI SALDIRILARDA 937 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Silahlı kişilerin 12 Mart’ta Federal Ormancılık Mekanizasyonu Kolejine düzenlediği saldırıda kaçırılan 210 kişiden, aralarında 42 öğrenci ve 8 öğretmenin bulunduğu 180 kişi kurtarılmıştı.

Kaduna eyaletinde geçen sene silahlı kişilerin düzenlediği saldırılarda 937 kişi hayatını kaybetmiş, 1972 kişi kaçırılmıştı.

Nijerya’da ocaktan bu yana 3 kez okullardan öğrenciler kaçırılmış, okulları hedef alan saldırılar nedeniyle bazı eyaletlerde eğitime ara verilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir