Nijer hükümeti: 30-31 Mart gecesi darbe girişimi engellendi

Nijer’de gece saatlerinde Başkanlık binası yakınlarında duyulan ağır ve hafif silah seslerinin “darbe girişimi” olduğu duyuruldu. Darbe girişimiyle ilgili kınama mesajı yayımlayan hükümet Sözcüsü, ‘30-31 Mart gecesi yaşanan darbe girişimi engellendi’ dedi.

Nijer hükümeti: 30-31 Mart gecesi darbe girişimi engellendi

Nijer’in başkenti Niamey’de bulunan Devlet Başkanlığı binası yakınlarında yerel saatle 03.00 sıralarında silah sesleri duyulduğunun duyurulmasının ardından hükümet yetkilileri olayın ‘darbe girişimi’ olduğunu iddia etti.

Yaklaşık yarım saat süren olayda ağır ve hafif silahların kullanıldığı belirtildi. Nijer hükümeti tarafından yapılan açıklamada, söz konusu olayın “darbe girişimi” olduğu duyuruldu.

Demokrasiyi ve hukuk devletini tehdit etmeye çalışan, korkakça ve gerici olarak nitelendirilen eylemin kınandığı açıklamada, “30-31 Mart gecesi darbe girişimi engellendi” denilerek girişimin ülke demokrasisini hedef aldığı ifade edildi. Hükümet Sözcüsü Abdourahamane Zakaria, bir grup askerin gerçekleştirdiği darbe girişimi sonrası birkaç kişinin tutuklandığını ve diğerlerinin de arandığını duyurdu.

İHA’nın haberine göre, güvenlik kaynakları da bir grubun Devlet Başkanlığı binasına girmeye çalıştığını, çıkan çatışmanın ardından kaçtıklarını iddia etti. Başkent sokaklarında durumun kontrol altına alındığını belirten yetkililer, saldırganların yakalanması için çalışma başlatıldığını sözlerine ekledi.

Bir güvenlik kaynağı Reuters’e, Niamey’deki başkanlık sarayını ele geçirmeye çalışanların yakındaki bir hava üssünden bir birim olduğunu söyledi.

Söz konusu darbe girişimi, 21 Şubat’ta ikinci turu yapılan başkanlık seçiminden zaferle çıkan iktidar partisinin adayı Mohamed Bazoum’un yemin töreninden 2 gün önce yaşandı. Bazoum’un 2 Nisan’da yemin etmesi bekleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir