MEB’in kararsızlığı karmaşaya yol açtı

Yüz yüze eğitime ilişkin gece yarısı alınan kararları değerlendiren CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, “Milli eğitimde de görüldüğü gibi, tek adam rejiminde ülke yönetilemiyor ve tam anlamıyla savruluyor” dedi

MEB’in kararsızlığı karmaşaya yol açtı

BİRGÜN/ANKARA

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, kaosa yol açan yüz yüze eğitim kararlarını değerlendirdi.

MEB’in, “Yerinde Karar Süreci Eğitim Kurumlarının Açılma ve Uygulama Kriterleri” doğrultusunda karar vermek yerine görevi İl Hıfzısıhha Kurulları’na bıraktığını belirten Karabıyık, “Tam bir ay önce bir gece yarısı okulları açan irade, kararı gece yarısı İl Hıfzısıhha Kurulları’na atarak yeni bir karmaşaya neden oldu” dedi.

ÖĞRETMENLER YALNIZ BIRAKILDI

Okullarda pozitif vakaların her geçen gün arttığı uyarısında bulunan Karabıyık, şunları söyledi:

“Ülke genelinde artan vaka sayılarına rağmen devam eden yüz yüze eğitim ve yüz yüze sınavlar nedeniyle, Türkiye’nin dört bir yanından gelen kapanan okul, Covid-19’a yakalanan öğretmen ve öğrenci haberleri almaya devam ediyoruz. Bu tabloya rağmen öğretmenlerin aşı belirsizliği ise devam ediyor. Biz aşılamada öğretmenlere öncelik verilmesi gerektiğini aylar önce söylememize rağmen bu yapılmadı. Öğretmenler ve öğrenciler salgın riskinde yalnız bırakıldı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye ulaştığı ifade edilen 1,5 milyon doz Biontech aşısının öğretmenlere uygulanacağı söylendi. bu açıklama ne kadar gerçekleştirilecek süreç içinde göreceğiz.”

YÖNETİLEMİYOR

Pandemi döneminde eğitime dair belirsizliklerin bir türlü giderilmediğini vurgulayan CHP’li Karabıyık, şunları kaydetti:

“Milli eğitimde de görüldüğü gibi, tek adam rejiminde ülke yönetilemiyor ve tam anlamıyla savruluyor. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında bile uyumlu bir çalışma mevcut değil. Öğretmen ve öğrencilere düzenli tarama testleri yapmadan okulların açılması büyük risk oluşturuyor. Tarama testlerinin yanı sıra fiziksel eksikliklerin giderilerek okulların eğitim-öğretime başlatılması daha uygun bir karar olacaktır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir