MEB’den ‘Milli Görüş’ hamlesi

SP’nin gençlik çalışması olan AGD ülke genelinde online Siyer-i Nebi yarışması düzenleyecek. İstanbul’da ise müftülük ile milli eğitim müdürlüğünün protokolüyle velilere ‘dini referanslı’ aile eğitimi verilecek.

MEB’den ‘Milli Görüş’ hamlesi

Mustafa Kömüş

Cumhur İttifakı’nın eriyen oyları nedeniyle Saadet Partisi’ni (SP) ittifaka çekme çabaları sürerken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da (MEB) ‘Milli Görüş’ adımı gecikmedi. SP’nin gençlik çalışması olarak bilinen Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD) okullarda yarışma düzenlemesi talebi MEB tarafından kabul edildi.

AGD, MEB’in izniyle ortaokul ve lise öğrencilerine Siyer-i Nebi yarışması düzenleyecek. Online olacak yarışma için tüm okullara MEB’den yazı gönderildi.

Konuyla ilgili gazetemize bilgi veren AGD yetkilisi gerekli izinleri aldıklarını ve pandemi nedeniyle fiziki temas etmek istemediklerinden etkinliği online düzenleme kararı aldıklarını aktardı.

AGD’nin sitesinden de duyurulan yarışmada lise öğrencilerine şu ödüller verilecek: Birinciye 3 bin TL ve kitap seti, ikinciye 2 bin TL ve kitap seti, üçüncüye bin TL ve kitap seti, dördüncü ile beşinciye 500 TL ve kitap seti, altıncı ile onuncu arasında olan kişilere ise kitap seti. Ortaokul öğrencilerine verilecek ödüller ise şöyle: Birinciye 2 bin TL ve kitap seti, ikinciye bin 500 TL ve kitap seti, üçüncüye bin TL ve kitap seti, dördüncü ile beşinciye 500 TL ve kitap seti, altıncı ile onuncu arasında olan kişilere ise kitap seti.

***

Dini referanslı aile eğitimi

İstanbul Sözleşmesi’nin feshini isteyenlerin sürekli başvurduğu ‘aile’ kavramı için İstanbul’da müftülük proje başlattı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol neticesinde başlatılan projede öğrenci velilerine 6 başlıkta eğitim verilecek. Eğitimin başlıkları ise şöyle: • Aile olmak ve aile kalmak • Ailede değerlerin önemi • Ebeveyn tutumları ve iletişim • Ailede çatışma ve sorun çözme becerileri ve nebevi örneklik • Mahremiyetin yeniden tesisi • Duygu yönetiminde dini referanslar

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir