Mansur Yavaş: Kimsenin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin kendisine yanıt verdiği paylaşıma ilişkin, “Kimsenin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok” açıklamasını yaptı.

Mansur Yavaş: Kimsenin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisi ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yanıt veren Çin Ankara Büyükelçiliği hakkında açıklama yaptı. Yavaş, “Kimsenin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok” dedi.

Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde açıklamalarda bulundu.

“Bir yerde mazlum feryadı yükseliyorsa veya daha önce yaşanmış bir katliamın bir daha yaşanmaması için insani duyarlılık oluşturulması gerekiyorsa bizler de insan olmanın gereğini yerine getirmek mecburiyetinde olduğumuzu düşünüyoruz” diyen Yavaş, “Nerede bir çocuk hak etmediği bir günahın vebalini yüklenmeye zorlanıyorsa, nerede bir kardeşimize ateş düşmüşse, nerede insanlığın yüzünü kara edecek bir uygulama söz konusuysa tarihte olduğu gibi bugün de Türk milletinin derdi olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Kimsenin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok” diyen Yavaş, şunları söyledi: “Ama bir yerde mazlum feryadı yükseliyorsa veya daha önce yaşanmış bir katliamın bir daha yaşanmaması için insani duyarlılık oluşturulması gerekiyorsa bizler de insan olmanın gereğini yerine getirmek mecburiyetinde olduğumuzu düşünüyoruz. Konuyu partiler veya siyaset üstü görerek Uygur Türklerine ilişkin tavrımıza destek veren tüm kişilere ve kurumlara teşekkür ediyorum.”

BÜYÜKELÇİLİĞİN PAYLAŞIMI

Büyükelçilik, Twitter hesabından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Twitter hesaplarını etiketleyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün, Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.”

Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadı[email protected]_aksener @mansuryavas06

— Çin Büyükelçiliği Ankara/中国驻土耳其使馆 (@ChinaEmbTurkey) April 6, 2021

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir