“Kökü Man Adası’nda olanlar” ifadesi suç sayıldı!

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ailesi ve yakınlarının off-shore bağlantılarıyla ilgili olan Man Adası belgelerini anlatan bildirileri dağıtan 12 Birleşik Haziran Hareketi üyesi ceza aldı

“Kökü Man Adası’nda olanlar” ifadesi suç sayıldı!

BERKAY SAĞOL

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kamuoyuna açıkladığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ailesi ve yakınlarının off-shore bağlantılarıyla ilgili olan Man Adası belgelerini anlatan bildirileri dağıttığı gerekçesi ile gözaltına alınan ve haklarında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla dava açılan 12 Birleşik Haziran Hareketi üyesi ceza aldı.

Karşıyaka 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, “Kökü Man Adası’nda olanlar derhal istifa etmelidir” cümlesi suç sayıldı. Mahkeme kararında, “Bir bütün olarak alenen hakarette bulundukları ve dolayısıyla bu bildiride açıklanan yazılarla Cumhurbaşkanı’nı hedef alarak alenen hakarette bulundukları tespit edilmiştir” denildi.

Haklarında dava açılan 12 Birleşik Haziran Hareketi üyesinden 9’u 11 ay 20 gün hapis cezası alırken, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. Diğer iki kişi 7 bin TL adli para cezası alırken, bir kişi ise 1 yıl 9 ay 25 gün hapis cezasına çarptırıldı.

“POLİTİK BİR KARARDIR”

Mahkeme tarafından verilen kararlar sonrası BirGün’e açıklama yapan Avukat Semih Taşcan, verilen kararın hukuka aykırı olduğunu belirtti. Taşçan, “Davaya konu bildirinin içine bakıldığında cumhurbaşkanına yönelik herhangi bir isnadın olmadığı görülüyor. Bildirinin içeriğinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun mecliste yaptığı açıklamalar özetlenerek bu iddiaların araştırılması, sorumluların yargılanması ve istifaları istenmiş. Yolsuzlukların ortaya çıkarılmasını istemek en temel yurttaşlık haklarındandır burada cumhurbaşkanına yönelik hakaret anlamına gelecek bir ibare bulunmuyor. Yargılamada bildiri dağıtmayıp destek amacıyla orada bulunan, polisin şiddet uygulamasına itiraz eden polis tarafından tanındığı için gözaltına alınan kişiler de cezalandırıldı” dedi.

Taşçan şunları kaydetti: “Dosyada bulunan tek delil polisin tek taraflı olarak düzenlediği yakalama tutanağı. Bu tutanakta bildiri dağıtan kişilerin gözaltına alındığı yazılmış ama dosyaya sunduğumuz, bildiri dağıtmayan ve sadece polisin şiddet uygulamasına itiraz eden kişilerin de gözaltına alındığını gösteren ve polis tutanağını çürüten video kaydı dikkate alınmaksızın karar verildi. Sonuç olarak verilen karar, hem usul hem de esas yönünden hukuka aykırı olup yolsuzlukların hesabını soran yurttaşların cezalandırılmasına yönelik politik bir karardır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir