Kadınlar dincilere meydan okuyor

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın, “kadınların giyim tarzı” ile cinsel şiddet vakalarını ilişkilendirmesi ülkede tartışmalara neden olurken, şimdi kadınlar aşırı sağcı örgütlere karşı yaşam haklarına sahip çıkmaya çağırıyor.

Kadınlar dincilere meydan okuyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın dünya genelinde artan cinsel şiddet vakalarından kadınların giyim tarzını sorumlu tuttuğu açıklamaları, ülkede infiale sebep oldu. Muhafazakâr başbakan Han’a ülkedeki kadın örgütlerinden tepkiler gelmeye devam ederken, kadınlar yaşam haklarına ve ifade özgürlüğüne sahip çıkmaya devam ediyor.

Pakistan’ın kuzeybatısındaki Peşaver kentindeki polis teşkilatı mahkemeye sunduğu bir raporda, “Kadınların Özgürlüğü” eylemini organize edenlerin “dini değerlere hakaret ve küfür ettikleri” iddia edildi. Dosyada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sırasında gerçekleştirilen miting sırasında kadınların dini değerlere küfür ettiği öne sürülen görseller yer aldı. Ülkenin ikinci en büyük kenti Lahor’da mahkeme benzer suçlamaları “temelsiz” bulduğunu bildirdi ancak mahkemenin bu kararı Pakistan’da kadınların ifade özgürlüğü ve yaşam hakkını korumaya almak için yeterli değil. Kadın hakları örgütleri, ülkedeki aşırı sağ siyasetin toplum içerisinde feministleri ‘din düşmanı’ olarak göstermeye çalışmasının doğurabileceği sonuçlara dikkat çekti.

Pakistan ceza kanununa göre ‘dine hakaret etmenin’ cezaları ölümle sonuçlanabilecek kadar ağır. Ülkede küfür yasası, Muhammed Peygamber’e hakaret suçu için ölüm cezasını zorunlu kılıyor ve Kuran’a hakaret ömür boyu hapis cezasını öngörüyor.

KADINLARIN YAŞAMINI HEDEF ALDILAR

Kadınlar Günü eylemini düzenleyen ve organizasyon komitesinde yer alan kadınlar, mart ayından bu yana ölüm, tecavüz ve kaçırma tehdidi ile karşı karşıya olduklarını ifade ettiler. Kadınlar yaptıkları açıklamada, “Şimdi de dine küfür ettiğimiz gerekçesiyle mahkemeye şikâyet ediliyoruz. Bu temelsiz ve yanlış iddialar nedeniyle hayatımız tehlike altında, ölüm cezalarıyla karşı karşıyayız” dedi. Lahor’daki mahkeme bu görüntülerin ardından şikâyetleri asılsız bulduğunu ve ülkede eylem hakkının ifade özgürlüğü kapsamında ele alınması gerektiğini belirterek suçlamaları düşürdü.

Bu hafta aşırı sağcı parti Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP), ülkenin dört bir yanında mitingler düzenledi, Pakistanlı feministleri hedef gösterdi.

Pakistan’da kadınlar Peşaver kentinde polisin küfür soruşturmasını ise küfür davasının şehirdeki “aşırı dindarların kana susamışlığını tatmin etmek için” açıldığını belirtti. Kadınlar yaptıkları açıklamada, tüm bu yaşananlara rağmen mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.

Geçtiğimiz haftalarda da ülkenin muhafazakâr Başbakanı İmran Han’ın kadınların kıyafetlerini ‘tahrik edici’ olarak yorumlaması büyük tepki toplamıştı. İmran Han, ‘erkeklerin baştan çıkarılmasını’ önlemek için kadınların örtünüp vücut hatlarını gizlemesi gerektiğini söylemiş, cinsel şiddetten peçe giymeyen kadınların ‘sorumlu’ olduğunu ifade etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir