İş Bankası’na yeni sendikasyon kredisi

Türkiye İş Bankası, sürdürülebilirlik ilişkili üçüncü sürecinde, memleketler arası piyasalardan 483 milyon Euro ve 257 milyon ABD Doları meblağında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi kontratını imzaladı.

7 Haziran 2022 tarihinde imzalanan kredi mutabakatında Bank of America, Standard Chartered Bank, Emirates NBD Bank PJSC ve Abu Dhabi Commercial Bank PJSC koordinatör; Bank of America, Standard Chartered Bank ve MUFG Bank Ltd sürdürülebilirlik koordinatörü; Emirates NBD Bank PJSC ise casus banka olarak misyon aldı.

Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki 16 ülkeden 32 bankanın iştirak sağladığı ve dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisinin en yüksek fiyatla katılan bankalara ilişkin kısmının toplam maliyeti Euro diliminde Euribor + %2,10, ABD Doları diliminde ise SOFR + %2,75 oldu.

İş Bankası tarafından sürdürülebilirlik irtibatlı olarak gerçekleştirilen sendikasyon kredisi kapsamında performans kriterleri belirlendi. Engelli dostu bankamatiklerin toplam bankamatik sayısına oranının artırılması ve dijitalleşen süreçlerle sağlanacak kağıt tasarrufuna yönelik performans kriterleri kapsamında belirlenen gayelere ulaşılması durumunda, faiz indirimi gerçekleşecek. Evvelki sendikasyon periyotlarında karbon emisyonlarının azaltılması ve yenilenebilir güç kullanım oranı üzere gayelere muvaffakiyetle ulaşan İş Bankası; sürdürülebilir finans alanındaki âlâ uygulamalarına bir yenisini eklemiş oldu.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve sürdürülebilirlik başkanı Gamze Yalçın, sağlanan krediye ait yaptığı açıklamada; “Finans kuruluşu olmamızdan kaynaklanan dönüştürücü gücümüzle, başta müşterilerimiz olmak üzere ekosistemimizdeki tüm paydaşlarımız nezdinde tesir alanımızı genişletmenin kıymetine inanıyoruz. Hem çevresel hem toplumsal alandaki etkilerimizi gözeterek belirlediğimiz performans kriterlerini içeren bu süreçle de sorumlu bankacılık anlayışımızın bir örneğini daha sunuyoruz. Kurum kültürü ile içselleştirdiğimiz sürdürülebilirlik vizyonumuz çerçevesinde karbonsuz iktisada geçişi desteklemeyi memleketler arası alanda taahhüt ederek 2022 yılında Net – Sıfır Bankacılık Birliği’ne (Net-Zero Banking Alliance -NZBA) üye olan Bankamızın, 483 milyon Euro ve 257 milyon ABD Doları fiyatındaki bu süreci, üçüncü sürdürülebilirlik ilişkili sendikasyon kredisi olma özelliğini taşıyor” dedi. Yalçın kelamlarını: “Türkiye’nin etkin büyüklük bakımından en büyük özel bankası olan İş Bankası gerçek bölümde faaliyet gösteren müşterilerinin dış ticaret süreçlerinin finansmanına takviye vererek ülke iktisadının gelişimine katkı sağlamaya devam edecektir.” diyerek tamamladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*