İran: Nükleer müzakereler sona erdi

İran devlet televizyonunun haberine nazaran, Mecliste nükleer müzakerelerin sonuçlarını ve beklenen bir nükleer muahedeyi kıymetlendirmek için basına kapalı özel toplantı yapıldı.

Toplantıda Ulusal Güvenlik Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Ali Şemhani, Atom Gücü Kurumu Lideri ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed İslami, Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri üzere üst seviye isimler hazır bulundu.

Muhtemel bir mutabakatla ilgili milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Abdullahiyan ile Bakıri, müzakere sürecine ait bir raporu da milletvekillerine sundu.

Toplantıya ait açıklama yapan Meclis Ulusal Güvenlik Komitesi Ebulfazl Emuyi, son haftalarda nükleer müzakereler sürecinde ilerleme kaydedildiğini ve bu sebeple milletvekillerinin bilgilendirilmesi maksadıyla üst seviye hükümet yetkililerinin de iştirakiyle Mecliste kapalı kapılar arkasında kıymetli bir toplantı gerçekleştirildiğini belirtti.

Muhtemel bir muahede için kilit noktanın İran ulusunun ekonomik çıkarlarının garanti altına alınması olduğunu kaydeden Emuyi, “İran’ın dış ticaretinin önündeki mahzurlar ve petrol satışına yönelik yasa dışı kısıtlamalar kaldırılmalıdır. Vatandaşlarımızın ekonomik gereksinimlerini karşılamak için petrol satışlarından elde edilen kaynaklara da erişmeliyiz.” diye konuştu.

Emuyi, 2015’te varılan fakat ABD’nin tek taraflı çekildiği nükleer muahedeye işaret ederek, şöyle devam etti:

Meclis Ulusal Güvenlik Komitesi Lider Yardımcısı Abbas Muktedayi ise Nisan 2021’den bu yana devam eden müzakere sürecinin artık sona erdiğini söyledi.

Muktedayi, “Müzakereler sona erdi, mutabakat süreci ise devam ediyor. Toplantıda, İran’ın mutabakata ait siyasi kararını aldığı ABD’nin siyasi kararını vermesi gerektiği kararlaştırıldı.” dedi.

Toplantıya ait İran resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan Meclis Toplumsal Komitesi Lider Vekili Veli İsmali ise “Sunulan rapor, mevcut müzakere heyetinin evvelki hükümetin müzakere heyetine kıyasla daha güçlü ve mantıklı bir müzakere süreci yürüttüğünü gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İsmaili, “Müzakere heyetine tam yetki verildi. Varılacak beklenen bir mutabakatın Mecliste onaylanmasına gerek yok.” sözlerini kullandı.

İran’ın sonuncu mutabakat taslağına karşılık verdiğini artık ABD’nin kararını beklediklerini söyleyen İsmaili, “İran’ın muahedeye ait sunduğu teklife yanlışsız kararla, uygun yanıtı vermeliler.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*