İngiltere ve Dünya Futbolunda ‘Deprem’ Kapıda: Manchester City ve Chelsea Küme Düşürülebilir!

İngiltere Futbol Federasyonu’nun mali standartlara uymayan Everton’a verdiği 10 puan silme cezası sonrası futbol dünyasındaki dedikodular da iyiden iyiye arttı. 

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre; hakkında bir çok hak ihlali suçlaması olan Manchester City ve Chelsea kulüpleri küme düşme cezası ile karşı karşıya… 

İşte detaylar… 

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Everton, finansal sürdürülebilirlik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 10 puan silme cezası aldı.

Premier Lig’den yapılan açıklamada, Everton’a 2021-2022 sezonunda finansal sürdürülebilirlik kurallarını ihlal etmesi nedeniyle söz konusu cezanın verildiği belirtildi. Yapılan incelemelerde, Everton’ın ilgili dönemde 124,5 milyon sterlin zarar ettiğini kabul ettiği, izin verilen limitin ise 105 milyon sterlin olduğu vurgulandı.

Everton’dan yapılan açıklamada ise verilen cezadan dolayı büyük hayal kırıklığı yaşandığı, karara itiraz edileceği kaydedildi.

Everton’a verilen bu tarihi ceza sonrasında gözler 115 ayrı davdan suçlanan Manchester City ile Roman Abramovich ve Todd Boehly’nin sahipliği dönemindeki transfer harcalamaları sebebiyle Chelsea’ye çevrildi.

The Times’da yer alan habere göre Manchester City ve Chelsea için küme düşme ihtimali artık çok gerçekçi görünüyor. Martyn Ziegler imzalı habere göre Everton’a verilen ceza Premier Lig kurallarının tek bir ihlali nedeniyle verilirken, Manchester City 115 ihlal iddiasıyla suçlanıyor.

Habere göre Chelsea de soruşturma altında ancak yeni sahiplerinin, önceki sahiplik sırasında Premier Lig kurallarını ihlal edecek önemli ödemeleri kendi kendilerine bildirdikleri göz önüne alındığında suçlamalar kaçınılmaz görünüyor.

İki kulübün de karşı karşıya kaldığı suçlamaların ardından küme düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecekleri vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx