İl düzeyinde alınan önlemler yetmez

İl düzeyinde alınan önlemler yetmez

HABER MERKEZİ

Salgında normalleşme süreciyle birlikte hızla artan günlük vaka sayıları, önceki gün itibarıyla 37 bini de aştı. Böylelikle 25 Kasım 2020’den bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşılmış oldu. Türkiye, 30 Mart’ta açıklanan günlük vaka sayısına göre Brezilya, Hindistan ve ABD’nin ardından dünyada dördüncü sırada yer alıyor.

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı illere göre haftalık vaka sayılarını bu hafta gecikmeli açıkladı. Buna göre, 20-26 Mart haftasında en yüksek vaka sayısı Samsun, İstanbul ve Yalova’da kaydedildi.

ÇOK SERT DÖNEME GİRDİK

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, tam da mutant virüslerin etkisini göstermeye başladığı bir dönemde ülkenin ‘normalleşmesinin’ vaka sayısında patlamaya yol açtığını belirtiyor. Hem ölümlerin hem de yoğun bakımdaki hasta sayısının hızla yükseldiğine dikkat çeken Yavuz, “Bu sayılar daha da artabilir. Salgında çok sert bir döneme girdik gibi görünüyor. Acilen ciddi düzeyde önlem alınması gerekli” diyor.

Yalnızca iller düzeyinde değil, ülke genelini kapsayan bir önlem paketine gereksinim olduğunu belirten Yavuz, “İller arası geçişkenlik sürdüğü sürece yayılımı kontrol altına almak mümkün değil. Bir diğer sorun ise mesailer. Salgın önlemleri artık yok, işyerleri tıklım tıklım” diye konuşuyor.

Aşılama sürecinin de hızlandırılması gerektiğini vurgulayan Yavuz, “Alınacak önlemler kadar bu önlemlerin zamanlaması da önemli. Geç kalınmış önlemlerle salgının kontrol altına alınması çok güç” ifadelerini kullanıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir