İçişleri Bakanlığı’ndan 6 belediyeye ‘gri pasaport’ soruşturması

İçişleri Bakanlığı, AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlamasının ardından, 6 belediye hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’ndan 6 belediyeye ‘gri pasaport’ soruşturması

İçişleri Bakanlığı, ‘gri pasaport’ olarak bilinen hizmet damgalı pasaportların kamu görevlisi olmayan kişilere verilmesiyle ilgili 6 belediye hakkında soruşturma başlattı.

Bakanlığın açıklamasında “Belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik, 12 Mart tarihinde Bakanlığımızca başlatılan soruşturma genişletiliyor” denildi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu kapsamda, Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Şanlıurfa Suruç, Ordu Korgan belediyelerince “dans (folklor) gösterisi”, “kültür turu”, “gençlik programları” adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edilmiştir. Söz konusu olaylarla ilgili Bakanlığımızca Mülkiye Müfettişi görevlendirilerek, soruşturma başlatılmıştır.”

AKP’li Malatya Yeşilyurt Belediyesi, 50 civarında kişiyi gri pasaportla yurtdışına kaçırmıştı.

Ayrıntılar gelecek…

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir