Hyundai işçileri sefalet zammına isyan etti

Hyundai işçileri sefalet zammına isyan etti

Emek Servisi

Kocaeli’de kurulu bulunan Güney Kore firması Hyundai’de işçiler, teklif edilen yüzde 14’lük sefalet zammına tepkili. Tepkilerini vardiya çıkışlarında servislere binmeyerek ve yürüyüş yaparak gösteren işçilerin önüne polis ve TOMA sürülürken işçiler “Taleplerimiz karşılanana kadar geri adım atmayacağız” dedi. Hyundai otomobil fabrikasındaki eski işçiler için yüzde 14, yeni işçiler için ise yüzde 10 olarak açıklanan zam oranıyla birlikte başlayan eylemler devam ediyor. Dün sabah vardiyadan çıkan Hyundai işçileri servis araçlarına binmedi. Alikahya köprüsüne kadar yürümek isteyen işçilere polis engel oldu. Yıllardır sendikal örgütlenmeye izin verilmeyen, pandemi döneminde dahi neredeyse hiç durmadan çalışan Hyundai fabrikasında işçiler zam oranıyla birlikte “Artık yeter” dedi. Evrensel’in haberine göre servis alanından fabrika kapısına alkışlarla yürüyen işçiler, “Hyundai şaşırma sabrımızı taşırma” ve “İşçiyiz haklıyız hakkımızı alırız” sloganları attı. Fabrika girişini kapatan işçiler, polisin “Bir an önce burayı açın” demesine tepki gösteren işçiler patrondan bir açıklama beklediklerini söyledi.

Artan yoksulluk ve hayat pahalılığına karşılık yüzde 14 zammın kabul edilebilir olmadığını belirten Hyundai işçileri “Biz pazarlık yaptık, yüzde 14 zammı kabul etmiyoruz. Onlar herkese sabit yüzde 14 zam verip bunca hayat pahalılığına karşı bu zamla idare etmemizi bekliyorlar. Biz ise yüzde 24 zam istiyoruz” dedi. Pandemi doneminde 5 farklı yeni model proje çalışması yapılan fabrikada işciler, bu kadar özverili çalışmalarına karşılık böyle bir zam oranının verilmesini kabul etmediklerini dile getirdi.

Ortak bir karara varmalarının ardından işçiler önceki gün A vardiyası çıkışında servislere binmedi, B ve C vardiyasındaki işçiler ise yemeğe gitmedi. Fabrika yönetiminden gelecek cevabı bekleyen işçiler dün ise C vardiyasında servislere binmeyerek yürüyüş yaptı. Çevik kuvvetin engellemeye çalıştığı yürüyüş esnasında işçiler, talepleri karşılanana kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti. Hyundai işçileri, kendilerine yüzde14 oranında zam teklif edenlerin gerçek enflasyondan da haberdar olduklarını ama buna rağmen işçiyi sefalete mahkum etmek istediklerini belirtti. Öte yandan yan sanayi fabrikası Howon’da da işçiler Hyundai’da alınacak zammı bekliyor. Howon işçisi, “Gözümüz kulağımız Hyundai’de. Orada işçiler diretir de istedikleri zammı alırsa bizler de böyle bir zam isteyeceğiz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir