‘Her işi’ onlar yapıyor

AKP, “Arpalık” olarak kullandığı kamu işletmelerinin yönetim ve denetim kurulları için ne eğitim ne uzmanlık arıyor. AKP iktidarı döneminde rektörden TRT Yönetim Kurulu üyesi, İslam Enstitüsü’nü bitirdikten sonra banka yönetim kurulu üyesi olunabiliyor.

‘Her işi’ onlar yapıyor

Nurcan Gökdemir

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileriyle yüzde 13,4, DİSK’in verileriyle yüzde 28,3 olan işsizlik oranları insanları açlığa sürüklerken AKP’ye yakın isimler çifter çifter koltukları doldurmayı, ikişer üçer maaşlar almayı sürdürüyor. Kamudaki işe alımlarda, önceden belirlenen isimler mülakatla yazılı sınavlarda derece yapanların bile önüne geçiriliyor.

Belli isimler, kendisinin, ailesinin ya da yakın çevresinin AKP’ye yakınlığının bulunması durumunda kolaylıkla iş bulurken aynı anlayış kamunun yüksek ücretler alınabilen koltuklarına atamalar yapılırken de sürüyor. Bir bankanın ya da ekonomik kuruluşun yönetim kurulu üyesi olmak için ekonomi, bankacılık ya da işletme alanlarında eğitim yapmak, bilişimle ilgili kurulları yönetmek için o alanda uzman olmak gerekmiyor.

Üniversite diploması bile tartışmalı güreşçi Hamza Yerlikaya’nın bürokrasinin yıldızı olması, banka yönetim kuruluna atanması kadar çarpıcı örneklere sıklıkla rastlanmasa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uygun görmesiyle çok sayıda kamu işletmesinin yönetim ve denetim kurullarını ilgisiz isimler dolduruyor. Doktordan TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyesi, rektörden TRT Yönetim Kurulu Üyesi, İslami eğitim alandan banka yöneticisi, sosyoloji eğitimi alandan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve THY yöneticisi, iletişim fakültesi mezunundan banka yönetim kurulu üyesi olunabiliyor.

AKP iktidarları döneminde eğitim, uzmanlık gibi kriterler esas alınmadan ikişer, hatta üçer maaş alması sağlanan isimlerden bazıları şöyle:

• Tarih eğitimi alan İslam felsefesi alanında uzman olan İbrahim Kalın TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyesi, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Başkanvekilliği, Büyükelçi.

• Sosyoloji profesörü olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi

• İletişim fakültesi mezunu olan gazetecilik alanında yüksek lisans yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, HALKBANK Yönetim Kurulu Üyesi.

• Kamu yönetimi mezunu ve Hitit Üniversitesi Rektörü Ali Osman Öztürk TRT Yönetim Kurulu Üyesi.

• Avukat, Cumhurbaşkanı Danışmanı ve eski milletvekili Mustafa Akış, TRT Yönetim Kurulu Üyesi

• Doktor ve Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyesi

• Avukat, eski Başbakan Yardımcısı. eski AKP milletvekili Veysi Kaynak Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili

• Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra Kocaeli İşletme Enstitüsünde İşletme eğitimi gören eski AKP’li eski Bakan Faruk Çelik Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyesi

• Çevre Mühendisi eski AKP milletvekili Mahmut Kaçar Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyesi

• Eski askeri savcı ve AYM üyesi Serruh Kaleli Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyesi

• İlahiyat Fakültesi mezunu ve kamu yönetimi, siyaset bilimi yüksek lisansı yayan Maksut Serim Halkbank Yönetim Kurulu Üyesi

• Avukat ve eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Halkbank Yönetim Kurulu Üyesi

• Sosyoloji mezunu ve Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak Halkbank Denetim Kurulu Üyesi

• Sosyoloji bölümü mezunu Fatmanur Altun THY Yönetim Kurulu Üyesi

• Eski Vali ve AKP’li eski Bakan Abdülkadir Aksu Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi

• Eski Savcı ve AKP’li eski milletvekili Sadık Yakut Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir