HDP’den Kobanê davası için 1 Ağustos çağrısı

IŞİD’in Kobanê’ye dönük saldırılarını protesto etmek amacıyla 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen eylemler nedeniyle HDP eski Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin bulunduğu 18’si tutuklu 108 siyasetçi hakkında açılan Kobanê Davası’nın 53’üncü duruşması 1 Ağustos’ta Sincan Cezaevi Duruşma Salonunda devam görülecek.

HDP’den yapılan yazılı açıklamada mahkeme heyetinin adli tatilde duruşmaları sürdürdüğü belirtilerek, “Seçimlerden önce hızlandırılan ve kimi tutsakların savunmaları dahi alınmadan devam eden duruşmada, savcıdan mütalaa hazırlanması talep edildi. Bir önceki duruşma periyodunda 5268 sayfalık mütalaaya karşı, savunma avukatları ve tutsaklar tarafından adil yargılanma kapsamında hazırlık yapılabilmesi için adil ve yeterli süre talep edilmesine rağmen mahkeme heyeti adli tatilde duruşma günü verdi” denildi.

MA’nın haberine göre açıklamada, “Neredeyse bütün devlet kurumlarının taraf olduğu bu hukuksuz yargılamada mahkeme heyeti, arkadaşlarımızın savunma haklarını kısıtlarken duruşma salonunda yargılanan yöneticilerimize yönelik tehdit edici nitelikteki beyanlara müsamaha göstererek tarafını göstermiştir” ifadelerine yer verildi.

HDP, hukuk örgütlerini, baroları, sivil toplum örgütlerini, 1 Ağustos’ta görülecek duruşmaya katılmaya çağırdı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx