Güney Kore’de kiralara yüzde 5 zam sınırı kararından önce yüzde 14 zam yapan başbakan danışmanı kovuldu

Güney Kore'de kiralara yüzde 5 zam sınırı kararından önce yüzde 14 zam yapan başbakan danışmanı kovuldu

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in, hükümetin kiralara yüzde 5 zam üst sınır getirme kararından 2 gün önce, Seul’ün Gangnam bölgesinde sahip olduğu evin kirasına yüzde 14 zam yapan ekonomi başdanışmanının işine son verdi.

Danışman Kim Sang-jo, Temmuz ayında hükümetin kiracıları fahiş zamlardan korumak için kira zamlarına yüzde 5 üst sınır getirme kararından 2 gün önce kiracısına yüze 14 zam yapmıştı.

Reuters’in haberine göre, danışman Kim yaptığı basın açıklamasında, “Emlak spekülasyonlarının önüne geçmek için mücadele ettiğimiz böyle bir zamanda halkımızı hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm” diye konuştu.

Kim, 2017 Mayıs ayından beri Başbakan Moon’un ekibinde görev yapıyordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir