Günde ne kadar çay içmeliyiz? Uzmanlara nazaran günlük çay tüketim sonu

İçerisinde bulundurdu antioksidanlar kateşinler ve L-theanine açısından epey güçlü olan çaylar sıhhat üzerinde de hayli tesirlidir. Hastalıkları önlemek, metabolizmayı hızlandırmak ve beyin işlevi geliştirmek için tüketilen bu çayların gün içerisinde hangi sıklıkla ve ne kadar tüketilmesi gerektiği akılları karıştırıyor. İşte çay tüketiminin sıhhat üzerindeki tesirleri hakkında merak edilenler…

ÇAY TÜKETMEK SIHHATE ZİYANLI MI?

Çay içerisinde 2.000 tane faal bileşen bulunmaktadır. Bunlar polifenoller, karotenoidler ve klorofil, kafein ve teofilin üzere hususlar ve ayrıyeten L-theanine üzere özel amino asitlerdir. Çaylar küçük ölçülerde ise vitaminmi mineraller bulundurur. Taze çay yaprağında bulunan polifenoller flavonoidlerdir. Çay yapraklarında 40 ile 300 miligram kafein de yer almaktadır.

Merkezi hudut sistemi üzerinde uyarıcı tesire sahip olan unsurlar kahve çekirdeklerinden daha fazla bir kafein oranına sahiptir. Bir fincan çay da eşit ölçüde kahvenin yarısı kadar kafein bulunmaktadır. Gün içerisinde çok fazla tüketmek sıhhat açısından da olumsuz tesirler ortaya çıkarır. Çay yapraklarını çeşidine nazaran değişkenlik gösteren hususlar litre Başına 1 ile 2 miligram ortasında kafein oranı sahiptir. Günlük tüketilmesi gereken florür alımı ise 10 miligram olması gerekir.

Çay yaprakları kuru yüküne nazaran bakıldığında yüzde 1-2 oranında L-theanine içerir. Bu unsurun ince bağırsaklarda emilimi gerçekleşen ve kan beyin bariyerini geçebilen glutamata benzeri bir yapısı bulunur. Çaya tat veren bu husus rahatlatıcı ve uyarıcı bir tesire sahiptir. Bununla birlikte çay yapraklarında enzimatik tesirden üretilen 600’den fazla Uçucu bileşik de bulunmaktadır. Bu durumda çay yalnızca bir içecek değil tıpkı vakitte sıhhati destekleyen bir besin olarak karşımıza çıkar.

FAZLA ÇAY TÜKETMEK İNSAN SIHHATİNE ZİYANLI MI?

Her fotoğrafta olduğu üzere fazla çay tüketmek de istenmeyen durumlara yol açabilir. Çay sıhhat açısından yararlı olsa da fazla tüketildiğinde yan tesirleri ortaya çıkmaktadır.

Farklı çay cinsleri bulunurken sıhhat açısından ziyanlı olabilecek çay tipleri de bulunmaktadır. Yeşil çay sıhhat açısından epey yararlı görülürken birçok kişi tarafından çok fazla tüketilmektedir. Yeşil çayın fazla tüketilmesi içerdiği kafein oranı nedeniyle siyah çaydan daha ziyanlı bir hale gelmektedir.

ÇAY NE VAKİT TÜKETİLİR?

Dünyada en çok tüketilen besinler ortasında yer alan çay birçok olumlu tesirlerinin yanı sıra olumsuz tesirleri de barındırır. Siyah çayın zihne, kaslara, kalbe ve hafızaya alıyor yeterli geldi bilinmektedir. Asya kültüründe birçok farklı çay tipi bulunmaktadır. Kültürel açıdan kıymetli bir yere sahip olan çay günümüzde hala ritüeller ve merasimlere de konuk oluyor. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde özgür radikaller ile çaba eder çay hücresel yaşlanma konusunda da kıymetli tesirlere sahiptir. Bununla birlikte tüketilen çayın cinsine nazaran metabolizmayı hızlandırma tesiri, antibakteriyel enfeksiyon tedbire tesiri üzere birçok farklı tesir de yer almaktadır. Her şeyin fazlası ziyan olduğu bilinirken çay tüketmenin de fazlası sıhhatimizi olumsuz tesirler. Çay içerisinde bulunan tein hususunun yalnızca bağımlılık yapmakla kalmayıp tıpkı vakitte çay sarhoşluğu denilen duruma da neden olduğu bilinmektedir.

FAZLA ÇAY TÜKETİLDİĞİNDE NE OLUR?

Çay içerisinde bulunan Kafein çok güçlü bir uyarıcı tesire sahipken tein içeren çaylar ise migren uykusuzluk ve uyku bozukluğu üzere durumlara neden olabilir. Bununla birlikte fazla çay tüketimi sonluluk hali, kaygılı his durumları üzere sorunların ortaya çıkmasına da neden olur. Tıpkı vakitte içerisinde bulunan kafein nedeniyle çarpıntı, mide bulantısı, mide ağrısı, kusma üzere meselelerle da karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yeşil beyaz ve siyah çaylar açısından varlıklı çaylar ortasında yer almaktadır. Faydalı olması nedeniyle günümüzde çok sık tüketilen matcha çayının olumsuz yan tesirleri de bulunmaktadır. Siyah çayın fazla tein içerdiği düşünülse de yeşil çaylar da bu oran daha fazladır.

Mide sıhhatini olumsuz etkileyen çaylar konsantrasyon sindirim sorunları kolay ölçüsünde artış üzere birçok sorunu da ortaya çıkarır. Bilhassa kalp sıhhati açısından tehdit içeren çay tüketimi kalp ve damar hastalarına ekseriyetle önerilmez. Çay içerisinde bulunan kafein tansiyonu ve kalp atışlarını hızlandırır. Bu nedenle kalp ve damar sistemi üzerinde baskı oluşturmaktadır. Hudut sistemini uyarıcı tesiri bulunan çaylar telaş sonluluk gerilim durumları üzere sorunların ortaya çıkmasına neden olurken anksiyete sorunu yaşamanıza da imkan tanır.

KİMLER ÇAY TÜKETMEMELİ?

Fazla çay tüketimi demir emilimi üzerinde de olumsuz tesirlere sahiptir. Yemeklerden sonra tüketilen çayın demir emilimini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Hemoglobin üretimi için gerekli olan demir hususu insan sıhhati için kıymetli bir yere sahiptir. Bu nedenle fazla çay tüketimi demir emilimini azaltacağı için sıhhatini da olumsuz etkilemektedir. Çayda bulunan olumsuz tesirlerinin azaltılması için demleme daima dizinin kısa tutulması önerilir. Dört beş dakika kadar hafif demlenen çayın tenin özelliği de azalacaktır. Demir emilimini sağlıklı olabilmesi için çayım yemekten en az 20 dakika sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Hamile olan şahıslarda de fazla çay tüketiminden uzak durması tabipler tarafından önerilir. Bilhassa hamilelik sürecinde yeşil çay tüketiminin azaltılması folik asit açısından değerli bir yere sahiptir. Hamilelik sürecinde günlük yeşil çay ve siyah çay alımı bebek üzerinde süratli kalp atışı uykusuzluk üzere sorunlarda ortaya çıkarır.

Günlük yaşantısında ilaç kullanan insanların da fazla çay tüketilmesi durumunda ilaçların tesirinin azaldığı söylenmektedir. Günlük Bir fincan çay içmeli insanı rahatlattığı düşünülse de fazlasının telaş, sonluluk, tansiyon üzere sorunlara neden açtığı biliniyor.

GÜNDE NE KADAR ÇAY TÜKETİLMESİ GEREKİR?

Yapılan kimi araştırmalar günde 10 bardak çay tüketiminin olağan olduğunu söylerken içtiğimiz çaydaki kafein oranına nazaran tüketim oranı da değişmektedir. Uzmanlar kilo başına 3 miligram Kafein oranı olağan olduğunu söylerken bu alımın akşam saatlerinden evvel yapılması gerektiğini de vurgulamaktadır. Akşam tüketilen çayları bedeni olumsuz etkilediği tabir edilirken uykusuzluk üzere sorunlara de neden açtığı söyleniyor. Birtakım uzmanlar Günde 400 miligram Kafein en sağlıklı olduğunu vurgularken bu oranın fincan başına 15 ila 70 miligram ortasında değiştiğini söylemektedir.

Daha fazla çay tüketmek isteyen bireylerin ikinci demleme tekniği ile yapılan çayları tüketmesi önerilir. İkinci demleme sürecinde çay içerisinde bulunan tein özelliği azalacaktır. Çay tüketmek isteyen şahıslar çoklukla sabah ve öğlen saatlerinde tüketmesi tavsiye edilir. Onunla birlikte Demir emilimine azalmaması için yemeklerden 20 dakika sonra tüketilmesi önerilir. Hatta çayın yemeklerle birlikte değil orta öğün olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

YEŞİL ÇAY TÜKETMEK ZİYANLI MI?

Yeşil çay sıhhati destekleyici bir özelliğe sahipken içerisinde güçlü antioksidanlar barındırır. Bu özelliği ile kalp damar sıhhati için yararlı bir besin olarak görülmektedir. Lakin çok ölçüde tüketilmesi tam karşıtı bir tesire neden olacaktır. Fazla çay tüketmek isteyen şahısları yeşilçaydan fazla siyah yada beyaz çaya yönelmesi teklifler. Gün içerisinde 5 bardaktan fazla yeşilçay tüketilmesi önerilmektedir. Tırnak ve kemik sıhhati için epeyce faydalı olan yeşilçayın orta öğün olarak tüketilmesi de tavsiye edilir. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*