EPDK Başkanı Yılmaz’dan ücretsiz doğalgaz açıklaması

Zonguldak Filyos’ta Karadeniz Doğal Gazı Devreye Alma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Önümüzdeki 1 ay boyunca konutlarımızda ısınma dâhil tüm doğalgaz tüketiminden ücret almayacağız” demiş ve 1 yıl boyunca da 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğalgazın bedelinin 1 yıl boyunca faturalardan düşürüleceğini duyurmuştu.

Doğalgaz kullanımına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararnamesi, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre, dağıtım şirketlerinden doğalgaz temin eden konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden, doğalgaz tüketimleri için 24 Nisan 2023 tarihinden 31 Mayıs 2023 tarihine kadar tahakkuk edecek ilk faturadan doğalgaz bedeli alınmayacak.

TAHSİL EDİLEN FATURALAR İPTAL EDİLECEK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı (EPDK) bir aylık ücretsiz doğalgaz uygulaması hakkında açıklama yaptı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Bedava doğalgaz ve akabinde yapılacak indirim ile ilgili vatandaşlarımızın herhangi bir tereddüdü olmasın. Usul ve esasları belirledik. Dağıtım şirketleri ile görüştük, gerekli yazıyı gönderdik. Kesinlikle hiçbir tüketicimizin hakki zayi olmayacak. Tahsil edilen faturalar varsa iptal edilecek ve vatandaşlarımıza iade edilecek” dedi.

ÖN ÖDEMELİ SAYAÇ KULLANICILARI

Ön ödemeli sayaç kullanıcılarının da uygulamadan faydalanacağını ifade eden Yılmaz, “Ön ödemeli sayaç kullanıcıları da uygulamadan yararlanacak. Bir aylık tüketim tespit edilecek ve sonraki ay o miktar doğalgaz kartına ücretsiz yüklenecek” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir