Enflasyon farkı açıklandı! Memur maaşı ne kadar olacak?

TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarının ardından milyonlarca memur Temmuz ayında alacakları zam oranını merak etmeye başladı. Zira TÜİK verileri memur zamları için de büyük önem arz ediyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda memur zammının enflasyon ve refah payının hesaplanması ile belirleneceği ifade edilmişti. Peki memur maaşları ne kadar olacak? Memur zam oranı hangi oranda yapılacak? İşte detaylar…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN EN DÜŞÜK MAAŞIN 22.000 TL SEVİYESİNDE OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerden önce yaptığı açıklamada en düşük memur maaşının 22.000 lira seviyesine yükseleceğini açıklamıştı. Erdoğan memur zamları için yaptığı açıklamalarda, enflasyon ve refah payının devreye alınarak memurları memnun edecek bir maaş ortaya çıkacağını ifade etmişti.

MEMUR MAAŞLARI İÇİN 5 AYLIK ZAM ORANI KESİNLEŞTİ

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 5 aylık enflasyon oranı yüzde 15,26 oldu. Temmuz ayının ilk haftası ise haziran ayı verileri de açıklanmış olacak. Fakat bu oranlarda refah payı dahil değil.

6 AYLIK ENFLASYON ORANLARI BEKLENİYOR

Memur zammı için 6 aylık enflasyon rakamlarının kesinleşmiş oranı da büyük önem arz ediyor. Beklenti ise 6 aylık enflasyon oranının yüzde 20 dolaylarında olması.

MAAŞ ZAMMINDA BAŞKA PARAMETRELER DE OLACAK!

Memurların kesinleşmiş maaş zamları için şu parametreler bulunuyor:

1- Enflasyon farkı + Toplu sözleşme zammı

2- Refah payı

3-Memura kira yardımı

4-Maaşlara ince ayar beklentisi

5-En düşük memur maaşı net 22 bin TL olacak şekilde düzeltmeler

Bu tablo da göz önüne alındığında emeklilerin alacağı net maaşlar belli olmuş olacak.

EN DÜŞÜK MEMUR ZAMMI YÜZDE 74 ORANINDA MI OLACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada en düşük memur maaşının 22.000 TL seviyesine yükseleceğini açıklamıştı. Şuanki tabloda en düşük memur maaşı seviyesi 12 bin 632 lira seviyesinde bu tutarın 22 bin liraya çıkarılması halinde en düşük memur maaşına yüzde 74 oranında zam yapılmış olacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx