‘Enerji dönüşümüne 500 milyar dolar gerekiyor’

Güllü’ye göre ‘2053 net sıfır emisyon hedefi’ doğrultusunda fosil yakıtlardan aşamalı olarak çıkılması gerekiyor. “Önümüzdeki 30 yılı iyi değerlendirmek zorundayız” diyen Güllü, sadece elektrik sektöründe yıllık ortalama 15 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğunu vurguladı. Alkım Bağ Güllü, “Böylece, 2053’e geldiğimizde enerji ithalat bağımlılığımız, 2020’deki yüzde 69’luk seviyeden yüzde 9’lara düşecek. Bu, enerji dönüşümü ve net sıfır emisyonlu bir ekonomiye geçiş için elektrik sektörü özelinde 30 yılda toplam 500 milyar dolarlık yatırım gerektiği anlamına geliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin Ulusal Enerji Planı’nda bulunan ‘53 GW kurulu güç hedefi’ için her yıl yaklaşık 3 GW’ın üzerinde kurulum yapılması gerektiğini belirten Güllü şunları söyledi:

GÜNEŞE 20 MİLYAR DOLAR EK YATIRIM

“Mevcutta yaklaşık 10 GW’lık güneş kurulu gücümüz ve önümüzdeki süreçte teknoloji maliyetlerindeki düşüşler de dikkate alındığında geriye kalan 43 GW’lık kapasite için yaklaşık 20-25 milyar dolarlık bir yatırım yapılmasını öngörüyoruz. Halihazırda uygulanmakta olan YEKDEM, YEKA ve lisanssız kurulumlarla ilgili politikaların gözden geçirilerek, ihtiyaç halinde yeni yaklaşım ve politikalarla desteklenmesi önem arz ediyor. Özellikle geçmişte yapılmış YEKA ihalelerini kazanan yatırımların gerçekleşip gerçekleşmediğinin, gerçekleşmediyse nedeninin araştırılması ve gerekli aksiyonların alınması önemli olacaktır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir