Çocuklar Amazon Türkiye ve Hayalime Ortak Ol Topluluğu ile Hayallerini Kodluyor

Amazon Gülümsetir söylemi kapsamında çok sayıda sosyal sorumluluk projesine destek veren Amazon, Türkiye’deki köy okullarında çocukları erken yaşta kodlama eğitimi ile tanıştıran “Hayalimi Kodluyorum” projesini başlattı.

Amazon Türkiye’nin Hayalime Ortak Ol Topluluğu iş birliği ile başlattığı “Hayalimi Kodluyorum” sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Ege Bölgesi’nde belirlenen köy okullarına, öğrencilerin STEM becerileri kazanmaları için gerekli eğitim araçları sağlandı ve kodlama eğitimleri sunuldu İlk olarak Torbalı’dan 2 okulda, Bornova’dan 2 okulda ve Bergama’dan ise 1 okulda başlatılan “Hayalimi Kodluyorum” projesi sayesinde, ilkokul öğretmenleri ile ilkokul çağındaki çocuklar kodlama alanında eğitimler aldılar.

Amazon Türkiye, proje kapsamında bilgisayar, eğitim ve kırtasiye setleri hediye ederken, öğrencilere de burslar vererek onların geliştirdiği projelere destek oldu. Proje kapsamında her okuldan iki öğretmene eğitim verildi. Eğitmenlerin hazırlık süreçlerine Amazon Türkiye’den gönüllü çalışanlar ve Hayalime Ortak Ol Topluluğu gönüllüleri de dâhil edildi. Öğretmenler, ocak ve nisan ayları arasında okullarda gerçekleştirilen “Hayalimi Kodluyorum” etkinliklerinde çocuklarla buluşarak çalışmalar yaptı.

Atölye çalışmalarına devam eden öğrenciler arasından oluşturulan 10’ar kişilik takımlar ise 29 Nisan’da düzenlenen “Gelecekteki Okulunu Hayal Et” temalı fuarda buluşarak ziyaretçilere projelerini ve çalışmalarını aktardı. İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen fuara öğrencilerin yanı sıra öğretmenler, Hayalime Ortak Ol ve Amazon gönüllüleri katıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott, “Herkes için her gün gülümsemenin kolay olmayabileceğinin farkındayız. Ancak biz gülümsemeyi ve gülümsetmeyi çok seven bir markayız. Bu kapsamda, hâlihazırda dünyanın farklı bölgelerinde Amazon Future Engineer gibi programlarla bu konuda gelecek nesle fayda sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye’de ise eğitim dönemindeki çocukları gülümsetmek ve onların hayatlarında uzun vadeli pozitif bir etki yaratmak adına, Hayalime Ortak Ol Topluluğu ile birlikte anlamlı bir proje başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Proje kapsamında öğrenciler, STEM ilkeleri doğrultusunda yaptıkları çalışmalar ile fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal becerilerini geliştirirken geleceğin becerilerini de edinme fırsatı yakalıyorlar. Hem çalışanlarımız hem de gönüllülerle el ele yürüttüğümüz projeyi önümüzdeki dönemlerde de farklı bölgelere taşıyarak sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Hayalime Ortak Ol Topluluğu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Atakan Atalar ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Hayalime Ortak Ol Topluluğu olarak Amazon Türkiye iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Hayalimi Kodluyorum projesi ile “Eğitimde ve Teknolojide Fırsat Eşitliği” diyerek köy okullarındaki öğrencilerin kodlama ile hem 21. yüzyıl becerilerine sahip olmalarını hem de akademik başarılarını desteklemeyi hedefliyoruz. Önce İzmir özelinde sonra Ege Bölgesi ve devamında tüm Türkiye’deki köy okulu öğrencilerinin kodlama ile kendi düşledikleri okullarını inşa etmelerini istiyoruz. Bir gün bu öğrencilerimiz kendi hayallerindeki okullarını gerçekten inşa edecek ve dünyayı değiştirecek teknolojileri yaratma vizyonuna kavuşacaklar. Bu dünyada genç beyinler için her şey mümkün, sadece hayal etmek, inanmak ve çok çalışmak gerekiyor. Ve biz Hayalime Ortak Ol Topluluğu olarak her bir çocuğun ve gencin hayallerini gerçeğe dönüştürmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir