CHP’li Aydoğan’dan ‘çifte standart’ tepkisi: Hakim, savcılar aşılanırken avukatlar neden olamıyor?

CHP Milletvekili Avukat Turan Aydoğan, salgın sürecinde öncelikli risk gruplarının neye göre belirlendiğini, hakim ve savcıların aşılanmaya başlanmasına rağmen, avukatların neden aşı takvimine alınmadığını Meclis’te gündeme taşıdı.

CHP’li Aydoğan’dan ‘çifte standart’ tepkisi: Hakim, savcılar aşılanırken avukatlar neden olamıyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, yargı mensuplarına aşı uygulamasının başlamasına rağmen avukatların buna dahil edilmeyişinin sebeplerini Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Aydoğan, “Yakın zamanda hakim ve savcılara da aşı önceliği sağlandığı bilinmektedir. Yargı faaliyetine katılan hakim, savcı, memurların mekanları sabit ve mesai saatleri sınırlıdır. Avukatlar işleri gereği çok sayıda insanla ve saat sınırlı olmaksızın yakın iletişim halinde. Daha büyük risk altında olmalarına rağmen, hakim ve savcılara öncelik tanınıp avukatların ayrı tutulması haksız bir uygulamadır. Bilinmektedir ki Kanunda avukat, savcı ve hakim arasında hukuk devleti ilkesi gereği bir ayrım yoktur. Şu aşamada karşı karşıya olunan çifte standart hukuki açıdan nasıl açıklanacak?” diye sordu.

Salgının Türkiye’de kontrolden çıktığını, aşı uygulamasında iktidarın kötü bir sınav verdiğini belirten CHP Milletvekili Aydoğan, risk gruplarının belirlenmesinde ve aşılanmasında da hataların devam ettiğini, çifte standart yaşandığını söyledi.

Aynı zamanda TBMM Adalet Komisyonu üyesi de olan Aydoğan, avukatların kanunlar açısından hakim ve savcılarla eşit olduğunu ve çalışma koşulları bakımından onlardan daha çok salgın risklerine açık hale geldiklerini vurguladı.

CHP’li Aydoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sorular yönelttiği önergede, şu soruları sordu:

► Avukatların, hasta hakları bağlamında koronavirüs aşısı yapılacak öncelikli risk grupları arasına alınması için tarafınıza yapılan başvurular incelenmiş midir?

► Avukatların öncelikli koronavirüs aşısı olmalarının, avukatların sağlık güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra, toplum sağlığının da korunması için gerekli olduğu gerçeğinden hareketle, aşılanma listesinde riskli grup olarak belirlenmesine dair bir çalışmanız var mıdır?

► Hakim ve savcılardan daha büyük risk altında olmalarına rağmen avukatlar hakim ve savcılardan neden ayrı tutulmuştur?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir